Брой 226 (1737), 26-11-2018
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

МИТНИЧЕСКИ РЕЖИМ

Въвеждане в реална експлоатация на нова Митническа информационна система за внасяне (МИСВ) на Агенция „Митници“


На 26.11.2018 г. ще бъде въведена в реална експлоатация новата Митническа информационна система за внасяне (МИСВ).

Новата информационна система за внасяне е разработена в съответствие с изискванията заложените в новата законодателна рамка -  Регламент (ЕС) No 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 9 октомври 2013 година за създаване на Митнически кодекс на Съюза (МКС), Делегиран регламент на Комисията (EC) 2015/2446 от 28 юли 2015 г. за допълнение на Регламент (ЕС) No 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на подробни правила за някои от разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза (Делегиран регламент - ДР) и  Регламент за изпълнение (ЕС) 2015/2447 на Комисията от 24 ноември 2015 г. за определяне на подробни правила за прилагането на някои разпоредби на Регламент (ЕС) No 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза ( Регламент за изпълнение - РИ).

В тази връзка Агенция „Митници" Ви информира, че в срок до 24.00 часа на 07.01.2019 г., икономическите оператори следва да предприемат необходимите действия по отношение на заявяване на достъп до МИСВ и делегиране на права за митническо представителство.

За целите на използването на МИСВ е необходимо да бъдат заявени профилите „Митническата информационна система за внасяне" и „Митническо задължение" чрез услугата „Управление на потребителите и достъпа" на Е-портала на Агенция „Митници". Правата по тези профили автоматично ще се активират от 00.00 часа на 08.01.2019 г.

Съществуващите към момента профили на икономическите оператори за подаване на митнически декларации за внасяне (МДВ) и декларации за временно складиране (ДВС) по електронен път ще са активни до 24.00 часа на 07.01.2019 г.

До 24.00 часа на 07.01.2019, електронното подаване на митнически декларации за внасяне (МДВ) (съобщение BG715) и декларации за временно складиране (ДВС) (съобщение BGM15) ще се осъществява към модул „Внасяне" на Българската интегрирана митническа информационна система (БИМИС).

Считано от 08.01.2019 г. електронното подаване на митнически декларации за внасяне (МДВ) и декларации за временно складиране (ДВС) (съобщения BG415*) ще се осъществява към Митническата информационна система за внасяне (МИСВ), като електронното подаване на МДВ и ДВС към модул „Внасяне" на БИМИС ще бъде преустановено.

В тази връзка, следва да се има в предвид, че по отношение на Митническата декларация за внасяне (МДВ) и декларации за временно складиране (ДВС) не се прилага Делегиран регламент (ЕС) 2016/341 на Комисията от 17 декември 2015 г. за допълнение на Регламент (ЕС) No 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета чрез преходни правила за някои разпоредби от Митническия кодекс на Съюза (МКС), за случаите, когато съответните електронни системи все още не са в действие.

Митническата декларация за внасяне (МДВ) и декларации за временно складиране (ДВС), следва да бъде оформена в съответствие с изискванията за данни заложени в Приложение Б на Делегиран регламент (ЕС) 2015/2446 за допълнение на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за определяне на подробни правила за някои от разпоредбите на Митническия кодекс на Съюза и Регламент за изпълнение (ЕС) 2447/2015 за определяне на подробни правила за прилагането на някои разпоредби на Регламент (ЕС) № 952/2013 на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Митнически кодекс на Съюза.

В допълнение на горното следва да се има предвид, че когато митническата декларация се счита за заявление за разрешение за специални режими Активно усъвършенстване, Временен внос и Специфична употреба в съответствие с чл. 163 от ДР(опростена процедура за издаване на разрешение), освен данните по приложение Б, допълнително се предоставят и данните по колона 8f (Заявление и разрешение за използване на режим временен внос, специфична употреба, активно усъвършенстване или пасивно усъвършенстване в ситуации, в които се прилага чл.163 във вр. с  чл. 211, пар.1, буква „а" от МКС) от ПРИЛОЖЕНИЕ A на ДР и РИ.

Митническата информационна система за внасяне (МИСВ) е разработена в рамките на проект „Надграждане на основните системи на Агенция „Митници" за предоставяне на данни и услуги към външни системи - БИМИС 2020 (фаза 1)", финансиран от Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. 

НОВИНИ ОТ БТПП
Заявяване на необходимите обучения по специалности от професии за учебната 2019/2020
Заявките следва да бъдат отправени към РУО по местонахождение на фирмата в срок до 10 декември т.г. Още
БТПП участва в международна научна конференция „Въздействие на международното право и правото на ЕС върху българската правна система“
Представяне на електронната платформа за медиация във Варна
Прилагане на информационните и комуникационните технологии при разрешаването на международни спорове Още
Партньорска среща по проект GRECO в София
С акцент върху секторите, в които се очакват най-сериозни промени в заетостта в следващите години Още
Български производители взеха участие в най-голямото био изложение за храни, напитки и козметика в Скандинавския регион
Със съдействието на Enterprise Europe Network към БТПП Още
НОВИНИ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА БТПП
Изпълнителният директор на Артекс Инженеринг АД взе участие в икономическия форум ЕС – Австралия
МИТНИЧЕСКИ РЕЖИМ
Въвеждане в реална експлоатация на нова Митническа информационна система за внасяне (МИСВ) на Агенция „Митници“
Икономическите оператори следва да заявят достъп до МИСВ Още
ТЪРГОВСКИ РЕГИСТЪР
Работното време на Служба по вписванията – гр. София към Агенцията по вписванията
ГЛЕДНА ТОЧКА
Решения на несъществуващи проблеми на пазара на горива
Автор: Калоян Стайков, Институт за пазарна икономика Още
ИНФОРМАЦИЯ ОТ СТИВ
Актуален списък на ирански банки, изключени от системата SWIFT
Считано от 14 ноември 2018 г. Още
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Конференция „Бъдещето на демокрацията на Европейския съюз - бюджетът на ЕС за 2021-2027 и върховенството на правото “