С Решение № 1/2016 на Съвместния комитет по изпълнението (бр. L 274 от 11.10.2016 г. на ОВ на ЕС), създаден по силата на Споразумението за доброволно партньорство между Европейския съюз, от една страна, и Република Индонезия, от друга страна, относно началната дата на прилагане на схемата за разрешителни, съгласно законодателството в областта на горите, управлението и търговията, се установява, че Схемата за разрешителни FLEGT започва да се прилага ефективно от 15 ноември 2016 г. Практически, това е най-ранната дата, от която Индонезия може да започне да издава FLEGT разрешителни.
Незаконната сеч е световен проблем и нанася сериозни отрицателни икономически, екологични и социални последици. От икономическа гледна точка незаконната сеч води до пропуснати приходи, както и до други пропуснати ползи. В екологично отношение тя се свързва с обезлесяването, климатичните изменения и застрашаването на биологичното разнообразие. От социален аспект, може да бъде свързана с конфликти за земя и ресурси, засягане на правата на местни и коренни общности, корупция и възникване на въоръжени конфликти. Незаконно извършваните дейности засягат отговорните икономически оператори, предоставяйки на пазара по-евтин, но незаконно добит дървен материал, както и продукти от такъв материал.
Една трета от вноса в ЕС на тропическа дървесина е от Индонезия, а ЕС е потребител на 11 % от износа на хартия и продукти от дървесина. Споразумението за доброволно партньорство между Европейския съюз и Индонезия относно прилагане на законодателството в областта на горите, управлението и търговията с дървен материал и изделия от дървен материал, внасяни в Европейския съюз (FLEGT) засилва прозрачността и отчетността в горския сектор и стимулира участието на заинтересованите страни в процеса на вземане на решения. Едва 20% от дървения материал, добит в Индонезия през 2002 г., е законен. Към днешна дата, повече от 90% от дървения материал, изнесен от Индонезия, е от фабрики и гори, преминали независим одит.
Агенция „Митници" е националният компетентен орган, отговорен за прилагането на настоящия регламент и за комуникацията с Европейската комисия, а Изпълнителната агенция по горите подпомага дейността на компетентния орган по силата на чл.127, ал.2 от Закона за горите.
Полезна информация за бизнеса можете да откриете в документа "Митници и FLEGT - насоки за прилагане - Резюме за публично ползване" на следния линк: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/HTML/?uri=CELEX:52014XC1104(01)&from=EN
Допълнителна информация може да бъде намерена на следните линкове:
http://www.euflegt.efi.int/about-flegt
http://ec.europa.eu/environment/forests/flegt.htm
http://www.flegt.org/