Международната търговска камара (МТК), институционален представител на повече от 45 млн. компании в над 100 страни, включително България, се обърна към лидерите на G20, призовавайки за спешни и решителни стъпки за справяне с пандемията и ограничаване на икономическите ефекти от нея. МТК предлага пътна карта за страните от Г-20, които да използват търговската политика за борба с COVID-19 и бъдещо възстановяване.
Скоростта, с която COVID-19 пресича границите, изисква също толкова бърза международна търговия на медицинско оборудване и консумативи.
Като се има предвид, че медицинското оборудване често използва много усъвършенствана технология и е съставено от части, доставени от много страни, веригите за доставки могат лесно да се разпаднат. В този контекст и с цел да се рационализират ангажиментите на лидерите на Г-20, както и да се подсигури потока на жизненоважни медицински доставки, МТК призовава министрите на търговията на Г-20 да:
► Бъдат премахнати тарифите за продукти от първа необходимост. Държавите от Г-20 трябва да направят всичко възможно, за да гарантират достъпност на необходимите медицински консумативи. Министрите на търговията трябва незабавно да премахнат тарифните мита за всички стоки, необходими за борба с COVID-19, включително тест комплекти, защитни облекла (като маски и ръкавици за лице), термометри, дезинфектанти и продукти за стерилизация, сапун, подходящи фармацевтични продукти, медицински изделия (като например скенери и вентилатори) и общо болнично оборудване (основни продукти).
Към момента 78 правителства облагат с мито /15% и повече/ вноса на сапун, което е неприемливо понастоящем. Също толкова важно е министрите на търговията да не налагат никакви търговски ограничения за основни продукти за срока на действие на Пандемия COVID-19.
► Да се ускори улесняването на търговията с основни продукти. За да са адекватни действията е необходимо основните продукти да преминават приоритетно на граница. Министрите трябва да установят „зелени коридори“, за да се осигури бърза проверка и пропускане на основните продукти.
Освен това, докато правителствата разбираемо ще се стремят да ограничат трансграничното движение на хора за борба с COVID-19, такива ограничения не трябва да се прилагат за: работници, чието пътуване е необходимо за:
i) увеличаване производството на медицински консумативи;
(ii) разработване, тестване, производство и разпространение на ваксини; или
(iii) транспортиране в международен план на такива продукти.
Трябва да се обмисли прилагането на специални визи, разрешителни за работа и по-гъвкави разпоредби, които позволяват на здравните и транспортните работници да се придвижват възможно по-бързо през границите.
► Да се премахнат ограниченията за износ на продукти от първа необходимост. Макар да разбираме защо много страни са ограничили износа си на медицински изделия (като маски за лице, лекарства и техните съставки), такива мерки заблуждават. Основният проблем е, че наличността е недостатъчна и това може да се поправи само чрез увеличаване на производството.
Експортните пречки правят точно обратното: те премахват стимулите за компаниите масово да произвеждат медицинско оборудване и материали чрез изключване на експортните пазари. Потенциален пазар за 7,8 милиарда души става размерът на домашното население. Освен това ограниченията за износ повишават цените, възпирайки инвестициите и провокирайки репресивни мерки. Особено важно е, че експортните пречки лишават много страни, които не могат да произвеждат вентилатори (особено в Африка, региона на ОНД, Лтинска Америка, Близкия Изток и Южна Азия), от достъп до животоспасяващо медицинско оборудване.
► Да се прекратят временно националните разпоредби за възлагане на обществени поръчки и специфичните национални мерки, които пречат на трансграничното снабдяване с основни медицински материали.
Повече информация тук.