Търговско-икономическите отношения между България и Сърбия и разширяването на сътрудничеството между двете страни в областта на енергетиката и туризма бяха част от акцентите на срещата на вицепремиера по икономическото развитие Даниела Бобева със сръбския министър-председател Ивица Дачич в Сърбия. Двамата обсъдиха възможностите да се съгласуват общи политики в областта на туризма и да се създадат съвместни туристически пакети, което ще засили потенциала на двете страни заедно да привличат повече туристи от различни континенти. Разгледан беше и вариантът за евентуално споразумение между българското и сръбското икономическо министерство в областта на туризма. Вицепремиерът Даниела Бобева разговаря с премиера Дачич и за изграждането на газовата връзка между България и Сърбия, като беше отбелязано, че от страна на ЕК това също е припознато като приоритет.
На срещата беше постигнато съгласие за възможността от 1 януари догодина да се либерализира търговският режим за българските стоки в Сърбия. „Това ще даде допълнителен тласък за увеличаване на българския износ. Българските износители ще могат да търгуват повече със Сърбия от следващата година“, заяви г-жа Бобева.
Вицепремиерът отбеляза, че България не само подкрепя европейската перспектива на Сърбия, но и ускоряването на този процес. Тя посочи, че страната ни е готова да подпомага по- нататъшната интеграция на Сърбия, включително чрез междуинституционални проекти. По време на срещата беше обсъдена и възможността да се проведе съвместно заседание между двете правителства, на което да се дискутират политиките за реформи в двете страни и европейската интеграция.
В рамките на посещението си в Сърбия вицепремиерът Бобева участва в Шестата енергийна регионална конференция. „Хармонизацията с европейските директиви е изключително важна, но също така и оценката на ефекта от приложението им върху отделните държави-членки“, каза г-жа Бобева по време на форума. Тя подчерта, че в рамките на директивите има достатъчно възможности за провеждане на национална енергийна политика, която трябва да бъде съобразена с възможностите на икономиката и на домакинствата. „От тази гледна точка при подготовката на нови енергийни проекти трябва внимателно да се преценява техният ефект върху домакинствата и бизнеса“, добави вицепремиерът.