Брой 90 (1602), 15-05-2018
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА

КЗК счита, че въвеждането на минимални цени за хотелско настаняване би ограничило конкуренцията


С Решение № 529/10.05.2018 г. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) прие становище относно съответствието с правилата на конкуренцията на предложение на Министерство на туризма (МТ) за създаване на минимални цени при категоризираните места за настаняване.

КЗК счита, че определянето на минимални цени при категоризираните места за настаняване би ограничило ценовата конкуренция между хотелите. Минималните цени не могат да бъдат гаранция нито за качество, нито за спазване на изискванията за съответната категория хотели, нито, че хотелиерите биха инвестирали тази допълнителна печалба в повишаване на качеството на предлаганите услуги.

Цените за настаняване зависят от много други фактори, освен категорията, поради което е практически невъзможно да бъде определена една минимална цена за категория, която да е адекватна за всички случаи. Най-добрият начин за определяне на цените е това да става в резултат на естествените пазарни механизми, които отразяват пресечната точка между търсенето и предлагането.

Предоставените от МТ данни за заетостта на хотелите показват постоянно и значително незапълване на капацитета на местата на настаняване и са индикация за наличие на свръхпредлагане. Ефективната конкуренция не означава поддържане на неефективни участници на пазара. Целта на конкуренцията е да се стимулира ефективността чрез предлагане на по-качествени услуги на по-ниски цени с цел привличане на повече клиенти.

Поддържането на неефективни хотели не би следвало да бъде за сметка на потребителите. Освен това, е много вероятно определянето на минимални цени да доведе до отлив на туристи и съответно да постигне точно обратния на търсения ефект, а именно понижаване на приходите на хотелите.

КЗК счита, че определянето на минимални цени при категоризираните места за настаняване не може да постигне нито една от преследваните регулаторни цели, а в същото време съществуват други механизми, с които те да бъдат постигнати, без да се ограничава конкуренцията. Високо качество на предлаганите услуги по настаняване може да бъде осигурено чрез контрол по отношение на спазването на изискванията за съответната категория. Важно значение за противодействие на т.нар. „сив сектор“ се очаква да има бъдещата Единна система за туристическа информация (ЕСТИ), даваща възможност за обмен на данни в реално време по защитени канали между МТ, НАП, МВР, общините и хотелските рецепции. По отношение на предлагането на цени под себестойност са приложими съответните разпоредби от ЗЗК.

Пълният текст на решението може да прочетете на http://reg.cpc.bg/Decision.aspx?DecID=300051939.

 

НОВИНИ ОТ БТПП
Делегация от Узбекистан посети БТПП
Строителство, фармацевтика и козметика, машиностроене за ХВП, подемно-транспортна техника - сектори с потенциал за сътрудничество Още
Покана за семинар “Насърчаване на инвестициите в енергийна ефективност в сектора на услугите” - 29 май в БТПП
Актуална информация относно възможностите за финансиране на енергийната ефективност Още
Нови членове на Палатата
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Общо събрание на членовете на Търговско-промишлена палата - Стара Загора
Представиха новите проекти и дейности в подкрепа на бизнеса Още
ИКОНОМИКА - АНАЛИЗИ, ПРОГНОЗИ
НСИ: Месечната инфлацията за април 2018 г. е 0.4%
Най-чувствително през месеца поскъпват облеклото и обувките Още
ЕНЕРГЕТИКА И ЕНЕРГИЙНА ПОЛИТИКА
Теменужка Петкова: Ако НС даде мандат, процедурата за избор на инвеститор за АЕЦ "Белене" може да стартира до края на годината
РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ, СТРОИТЕЛСТВО
Китайски конгломерат проявява интерес към изграждането на тунела под Шипка и автомагистралата Русе – Велико Търново
ЗАЩИТА НА КОНКУРЕНЦИЯТА
КЗК счита, че въвеждането на минимални цени за хотелско настаняване би ограничило конкуренцията
Минималните цени не могат да бъдат гаранция нито за качество, нито за спазване на изискванията за съответната категория хотели Още
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
Обновена програма за научни изследвания и иновации: шансът на Европа да очертае облика на бъдещето