Редица опасни текстове трябва да бъдат редактирани или да отпаднат от проектопромените в Закона за защита на конкуренцията, известни също като „Закона срещу търговските вериги”, по време на второто им четене в икономическата комисия на парламента, за да не увредят тежко българската икономика. Такива са въвеждането на понятието „значителна пазарна сила”, контролът върху типовите договори от Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/, забраната на услуги от търговците към доставчиците, намесата в ценообразуването и регулациите за собствените марки на търговските вериги. Това е становището на Сдружението за модерна търговия (СМТ), обединяващо най-големите търговски вериги в България.
В същото време някои от редакциите на проектозакона, внесени от депутати от няколко парламентарни групи, предлагат конструктивни мерки, които няма да навредят на потребителите, производителите и търговците и няма да влошат бизнес средата, считат от сдружението. Такова, според тях, е предложението за създаването на Национален консултативен съвет за по-добро функциониране на веригата от доставки на храни под председателството на министъра на земеделието и храните и помирителна комисия към него, която да съдейства за разрешаването на спорове между производители и търговци на храни, включително във връзка със спазването на добрите практики в бранша и с прилагането на нелоялните търговски практики. Според СМТ, други примери за позитивни предложения са забраната да се предлага и закупува стока на и от трети лица, забраната да се предоставят същите или по-добри търговски условия на трети лица, забраната на възнагражденията за услуги, които не са реално предоставени, забраната за прехвърляне на неоправдан или непропорционален търговски риск към една от страните.
Конкретният коментар на СМТ по проектопромените в Закона за защита на конкуренцията – на сайта на Сдружението за модерна търговия