На 18 декември 2018 г. CEN и Европейската комисия подписаха извънредно (по изключение) лицензионно споразумение за спонсориран достъп до два документа на CEN за електронно фактуриране, а именно европейският стандарт EN 16931-1:2017 Електронно фактуриране. Част 1: Семантичен модел на данни на основните елементи на електронната фактура и техническата спецификация TS 16931-2:2017 Електронно фактуриране. Част 2: Списък на синтаксиси, които са в съответствие с EN 16931-1.
И двата документа са разработени от техническия комитет CEN/TC 434 „Електронно фактуриране”, чийто секретариат се ръководи от NEN (Холандски институт за стандартизация). Те дават възможност за трансгранична, междусекторна и вътрешна търговия в Европа, като осигуряват оперативна съвместимост при електронното фактуриране при обществени поръчки.
Освен това, тези документи подпомагат прилагането на Директива 2014/55/ЕС относно електронното фактуриране при обществените поръчки, като предоставят насоки на потребителите на национално ниво по отношение на съществените елементи, които в електронната фактура ще бъдат взети под внимание с цел спазване на изискванията на законовите разпоредби. Следователно, прилагането на цитираните документи на CEN може да предложи презумпция за съответствие с някои от законовите изисквания на директивата.
С това извънредно лицензионно споразумение и с цел удовлетворяване на установените потребности на участващите заинтересовани страни, CEN и Европейската комисия се споразумяха и взеха решение за предварително плащане, което да осигури публичен достъп до двата документа в европейските държави-членки на CEN. Потребителите и заинтересованите страни ще имат достъп до стандарта и техническата спецификация чрез членовете на националните органи по стандартизация - членове на CEN.
С оглед крайния срок за прилагане на Директивата за електронно фактуриране (18 април 2019 г.) CEN и неговите членове полагат усилия да осигурят предоставянето на изданията съгласно условията на лицензионното споразумение през м. януари 2019 г. с цел заинтересованите потребители да се подготвят.
Българският институт за стандартизация (БИС) ще осигури безплатен достъп до двата документа до края на м. януари 2019 г.
Източник: Български институт за стандартизация