Цел: мярката е насочена към хора, които искат да развият собствен бизнес. Те ще получат обучение и консултантски услуги, за да разработят предприемаческите си идеи и да придобият нужните знания и умения за управление на бизнеса.
Допустими кандидати: центрове за развитие на предприемачеството с доказан опит, регистрирани по Закона за юридическите лица с нестопанска цел, както и по Търговския закон; национално представителни организации на работниците и служителите или на работодателите: КНСБ, КТ "Подкрепа", АИКБ, БСК, БТПП, КРИБ и Съюз за стопанска инициатива; финансови институции, включително банки.
Възможни партньори: обучителни организации и институции, центрове за информация и професионално ориентиране, общини, неправителствени организации, социални партньори, финансови институции.
Финансови условия: минимален размер на безвъзмездната финансова помощ - 100 000 лв., максимален - 391 166 лв. Не се изисква съфинансиране. Безвъзмездната финансова помощ може да покрие до 100% от общо допустимите разходи по проекта.
Допустими дейности:
- Информиране и мотивиране за развитието на самостоятелна стопанска дейност и предприемачество.
- Специализирани обучения, свързани с развитието на предприемачески, управленски и бизнес знания и умения и разработване на бизнес идеи и бизнес планове.
- Консултантски услуги за подготовка за самостоятелна стопанска дейност и дейности за подкрепа, включително подготовка на документи за регистрация на стопанска дейност и юридическа помощ.
Дейностите трябва да са насочени към хора, които искат да започнат самостоятелен бизнес, в т.ч. безработни, неактивни или работещи, включително младежи до 29 години. Изисква се приоритетно в проектите да бъдат включвани безработни и/или неактивни лица.
Процедура: Документите за кандидатстване се подават само по електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020).