Нов доклад на Международната финансова корпорация (IFC) и Световната банка разкрива, че от 2005 г. страните от Източна Европа и Централна Азия са водещи в света по отношение на подобряване на бизнес климата за местните фирми. Регионът на Източна Европа и Централна Азия изпревари Източна Азия и Тихоокеанския регион и се превърна във втория най-благоприятен за бизнес регион в света, веднага след икономиките с висок доход на страните от ОИСР.
В разпространения вчера доклад „Doing Business 2013: Smarter Regulations for Small and Medium-Size Enterprises“ Полша се оценява като държавата, предприела най-много подобрения през последната година. Полша е насърчила средата за правене на бизнес чрез четири институционални и регулаторни реформи, като е направила по-лесно регистрирането на собственост, плащането на данъци, прилагането на договори и осъществяването на мерките по несъстоятелност. България е класирана на 66 място, като се отбелязва, че страната е улеснила стартирането на бизнес чрез намаляване на цената за регистриране на нова фирма.
Като цяло страните от региона на Европа и Централна Азия са приложили над 400 институционални и регулаторни реформи от 2005 г. насам, което е повече, отколкото всеки друг регион в света.
„Впечатлени сме от бързото изпълнение на реформи в Източна Европа и Централна Азия“, заявява Аугусто Лопес-Карлос, директор на звеното за Глобални индикатори и анализи в Групата на Световната банка. „Много от реформите бяха предприети в светлината на преговорите за членство в ЕС. Икономическата интеграция и желанието да се настигнат по-развитите партньори послужи като мощен стимул за разгръщане на амбициозни програми за реформи“, твърди той.
България е слязла за една година с две позиции - от 64-а на 66-а, в класацията. В класацията България е след Чехия и преди Азербайджан. В три от общо 10-те области, по които е направено проучването, България отчита подобрение. Това са "Уреждане на несъстоятелност", "Трансгранична търговия", "Прилагане на договорите". По шест показателя обаче има влошаване - "Започване на бизнес", "Получаване на разрешителни за строеж", "Достъп до електричество", "Защита на инвеститорите", "Достъп до кредитиране", "Плащане на данъци".
Без промяна е категорията "Регистриране на собственост". Подобрение има при времето за плащане на данъци - за това на фирмите са необходими 454 часа годишно, докато според предишната класация са били нужни 500 часа.
В доклада се посочва още, че през изминалата година Грузия е влязла в списъка на 10-те икономики в света с най-благоприятна бизнес среда. Грузия е провела реформи в шест сфери, изпреварвайки всички други страни от региона, като е подобрила условията за взимане на кредити, плащане на данъци, външната търговия, прилагането на търговски договори, улесняване на процедурите по несъстоятелност и подобряване на достъпа до електричество.
В световен план за седма поредна година Сингапур продължава да държи първото място по условия за правене на бизнес. В списъка на 10-те икономики с най-благоприятни бизнес регулации влизат още Хонконг, Китай, Нова Зеландия, САЩ, Дания, Норвегия, Великобритания, Корея, Грузия и Австралия.
В специално изследване тазгодишният доклад се спира на Латвия, като се посочва дневния ред за регулаторни реформи във страната, както и нейните постижения, измерени с методологията на Doing Business.
За повече информация: www.worldbank.org, www.miga.org, www.ifc.org.