Стартиране на програмата „Възстановяване“ в подкрепа на бизнеса чрез гаранции от Фонда на фондовете обяви на пресконференция министърът на икономиката Кирил Петков, който заедно с министъра на финансите Асен Василев, представители на Фонда на фондовете и на банките-партньори на Фонда, представиха основните параметри и предимства на програмата.
Министър Петков обясни, че изискванията за кандидатстване са поне 3 години фирмите да са оперирали. Кредитът ще бъде без обезпечения, срокът му е до 7 г., като първите 12 месеца са гратисен период. „Много се радваме, че въпреки ограниченията на бюджета, успешните бизнеси, които имат възможност да влязат във възстановяващия си период, ще имат и ликвидността да го направят. Вярвам, че всички малки и средни бизнеси ще успеят да се възползват от програмата и да имаме възход на икономиката. Това е програма, която ще бъде партньорство между държавата и частния капитал, в лицето на банките“, допълни министър Петков.
„С програмата „Възстановяване“ ние мобилизираме до 2,5 млрд. лв. финансиране, което да стигне до бизнеса. Тук всеки играе правилната роля, която трябва да играе – държавата приема систематичния риск на пазара, така че една голяма част от нашите фирми да продължат да съществуват и да се развиват, а банките поемат отговорността, познавайки добре клиентите си, да оценят индивидуалния риск на всяка една компания“, съобщи министърът на финансите Асен Василев. Според него, така се дава възможност на фирмите, които са дееспособни, но вече са използвали голяма част от обезпеченията си по време на последната година и половина в кризата, да вземат кредит или за инвестиция, или за оборотни средства, и да продължат да се развиват.
На пресконференцията присъстваха Диана Митева – изпълнителен директор и ръководител на направление „Банкиране на дребно“ на Банка ДСК; Десислава Симеонова – член на Кънтри тийма на КВС Груп за България, член на УС и изпълнителен директор „Корпоративно банкиране и МСП“ на ОББ; Добромир Добрев – изпълнителен директор на Райфайзенбанк; Надя Кошинска, член на УС на Първа инвестиционна банка, и Димитър Шумаров, изпълнителен директор, главен финансов директор и член на УС на Пощенска банка и представители на Фонда на фондовете
Целта на програмата е да улесни достъпа на бизнеса до кредити за възстановяване на дейността след постепенното отпадане на мерките във връзка с пандемията от ковид-19. Фирмите ще могат да получат свеж финансов ресурс, основно за задоволяване на текущите си нужди от ликвидност, но също и за нови инвестиции, трансформация и растеж. Променените условия на гаранцията предвиждат кредитите да бъдат отпускани в кратки срокове, с минимална административна тежест и без да е необходимо материално обезпечение.
За успешното прилагане на облекчените условия правителството, чрез Фонда на фондовете, предложи на банките да увеличат покрития от публичния ресурс кредитен риск на база предоставените през миналата година гаранции от близо 158 млн. лв. по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. Публичният ресурс вече покрива до 50 % от загубите на банките от всички кредити, като отделният кредит е обезпечен от Фонда на фондовете на 80%, а 20% от риска ще се поеме от банките. Наличните средства за гаранции по програмата ще бъдат увеличавани поетапно в следващите месеци, като ОПИК ще мобилизира и насочи към Фонда допълнителен ресурс. С него Фондът ще има възможност да предоставя гаранции за създаване на нови кредитни портфейли на всички банки в страната, които проявят интерес.
Основните предимства на програмата, реализирана в партньорство с банките, са следните:
Банките-партньори на Фонда, които към момента са подписали договори по програмата са: Първа инвестиционна банка, Банка ДСК, Токуда банк, ОББ, Райфайзенбанк, Пощенска банка.