„Икономически преглед на България“, изготвен от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), беше официално представен на онлайн среща с участието на министър-председателя Бойко Борисов, генералния секретар на ОИСР Анхел Гурия, заместник-министъра на финансите Маринела Петрова и директора на секция „Проучвания на страните“ в отдел „Икономика“ на ОИСР Алваро Перейра. Ключовите послания за икономиката и финансите, както и препоръките за страната ни, са представени в кратка брошура.
В прегледа на ОИСР, изготвен с водещата роля на Министерството на финансите и в партньорство с други български институции, са анализирани достиженията на България в макроикономически план, във финансовата и банковата система, като са очертани и водещите предизвикателства пред икономическото ни развитие в краткосрочна и по-дългосрочна перспектива. Подобен документ се прави за първи път от 20 г. насам – първият икономически преглед за България е направен от Организацията през 1999 г.
Представеният днес документ е част от Пътната карта на Република България по присъединяване към ОИСР – членство, което е сред основните ни външнополитически приоритети през последните няколко години. През 2019 г. министър-председателят Бойко Борисов представи плана за действие за постигането на тази приоритетна цел.
Министерството на финансите работи активно за изпълнение на Пътната карта чрез участие в редица инициативи и работни формати на ОИСР в областта на макроикономическите анализи и прогнози, данъчната политика, финансовите регулации и финансовата грамотност, управлението на държавните предприятия, като координира и работата по присъединяването на България към Кодексите за либерализация на Организацията. Инициираните и приети промени в законодателството в горните сфери са в подкрепа на постигане на целите за ускорен икономически растеж и намаляване на различията чрез провеждането на реформи в ключовите области на социално-икономическата ни политика. Настоящият икономически преглед на ОИСР е признание за действията на МФ за гарантиране на макроикономическата стабилност и предприетите разумни фискални решения в условията на пандемия и световна криза от 2020 г.
Документът констатира, че публичните финанси са стабилни и в отговор на ефектите от кризата са предприети бързи действия за подкрепа на фирмите и домакинствата. Очакванията са възстановяването на икономическата активност да бъде плавно и да зависи от външната среда, което определя и основния риск пред прогнозата за растежа. За преодоляване на последиците от пандемията са необходими постоянна фискална подкрепа, публични инвестиции и напредък в изпълнението на приоритетните реформи, се казва още в прегледа.
Организацията за икономическо сътрудничество и развитие е създадена през 1961 г. с цел стимулиране на политики за устойчиво икономическо развитие, повишаване жизнения стандарт на населението и поддържане на финансова стабилност. В момента в нея членуват 37 държави, сред които най-развитите икономики от Европа, Северна Америка, Южна Америка и Азия. 22 държави, членуващи в ОИСР, са от ЕС. България е подала официална молба за членство в ОИСР през 2007 г.