Българо-либийски икономически форум в София: Нови перспективи пред двустранното сътрудничество
Българската търговско-промишлена палата, Посолството на Либия и Съветът на либийските търговски палати организираха в София Българо-либийски икономически форум.
Събитието си постави за цел възобновяване на икономическия интерес в двете страни, които по думите на председателя на БТПП Цветан Симеонов имат традиционно добри бизнес взаимоотношения. При откриването на събитието той заяви, че във времена на промени търговските палати от двете страни работят за по-добра информираност на бизнеса и за възможностите за икономическо сътрудничество. „Честата смяна на правителства и в двете страни забавя напредъка, но доколкото съществуват много сериозни възможности за бизнес както в България, така и в Либия, трябва да сме активни.“, каза той.
Служебният министър на икономиката и индустрията д-р Петко Николов взе участие във форума и сподели, че има потенциал за развитие на търговско-икономическото сътрудничество между България и Либия.
На откриването присъстваха още Абубакер Салих, посланик на Либия, Анвар Абу Сита, член на Борда на Съвета на либийските търговски палати и президент на Търговската камара на Триполи, представители на Министерството на икономиката и индустрията и Министерството на външните работи на България.
Участие във форума взеха над 40 български и либийски компании в областта на търговия с хранително-вкусови стоки, фармацевтика, медицински изделия, селскостопанска техника и др.
"Събитието днес е прекрасна възможност за представяне на предимствата и възможностите, които България и Либия могат да предложат една на друга – от качествени продукти и технологии до специфично ноу-хау в различни сектори", посочи Николов. Той добави, че ключови области за коопериране могат да бъдат земеделие, хранително-вкусова промишленост, информационните и комуникационните технологии, туризъм, здравеопазване, машиностроене и химическата индустрия.
Николов обяви, че нивото на стокообмена между България и Либия, през първите осем месеца на 2024 г. възлиза на над 337 млн. щ.д., като бележи значителен ръст спрямо същия период на 2023 г.
Икономическият министър изтъкна, че в двустранен план съществуват възможности за разгръщане на съществуващия потенциал в редица области, които представляват интерес за българската икономика като енергетиката, търговско-икономическото сътрудничество, доставките на хлебна пшеница, фуражи и друга селскостопанска продукция, както и възможности за участие на български компании във възстановяването на Либия.
По думите му, България е страна с устойчив икономически растеж и конкурентни условия за бизнес, която може да предложи привлекателни възможности за либийския капитал и ресурси.
Посланик Салих отбеляза, че дипломатическите отношения между двете страни се развиват успешно вече 60 години. Повече от половин милион български експерти - инженери, медици и други специалисти, са работили в Либия. Северноафриканската страна е позната в България, както и обратното. Либия от своя страна отбелязва бърз растеж в много области. Държавата има партньори от много европейски и неевропейски страни. Посланикът повдигна въпроса за необходимостта България да открие отново дипломатическа мисия в Либия и така да се улесни получаването на входни визи за либийски граждани, по-специално с интереси в областта на бизнеса.
Анвар Абу Сита, член на Борда на Съвета на либийските търговски палати и президент на Търговската камара на Триполи, се обърна към участниците и потвърди готовността и интереса от либийска страна за партньорство, особено в областите селско стопанство, химическа промишленост, фармацевтична промишленост, строителство и др.
Презентации на икономическата и инвестиционна среда в България и Либия направиха представители на Българската агенция за инвестиции и Съветът на либийските търговски палати.
Събитието продължи с оживени двустранни разговори.