Назад

България в Световната класация за таланти 2024: Възможности и предизвикателства пред човешкия капитал

Българската търговско-промишлена палата и през 2024 г. продължава своето добро сътрудничество със швейцарския Институт за развитие на мениджмънта (IMD). През тази година Палатата активно участва в поредното проучване на IMD, свързано със Световната класация на таланти за 2024, в която 67 страни, включително България, се оценяват от гледна точка на способността да произведат, задържат и привличат специалисти с нужните умения и квалификация за целите на успешното развитие на националните икономики в дългосрочен план.

Според последното издание на Световната класация за таланти за 2024 г., изготвена от IMD, България заема 61-во място от 67 икономики – за сравнение през 2023г. на  58-ма позиция от 64 икономики. Това е своеобразно задържане на нивото за 2024. Въпреки сравнително ниската ни позиция, докладът предлага важен анализ на възможностите и предизвикателствата, пред които е изправена страната в глобалната надпревара за привличане и задържане на висококвалифицирани кадри.

Други основни изводи:

• Швейцария остава  на първо място в челните редици на конкурентоспособността на талантите. Страната доминира по отношение на инвестициите и развитието, както и по фактора привлекателност. Европейската държава оглавява списъка и по още няколко критерия, включително качество на живот, здравна инфраструктура, университетско образование, наличие на законова минимална заплата, способност за привличане на чуждестранен висококвалифициран персонал и др.

• Грандиозното изкачване на Сингапур през последното десетилетие го извежда от 18-то място преди 10 години  до  второ място през тази година.

• Скандинавските икономики - Дания, Норвегия и Швеция, се възстановят от най-ниски нива за 2023 г., което сигнализира за стабилността на техния набор от таланти

Швейцария, Сингапур и Люксембург бяха посочени от IMD World като най-конкурентните за таланти страни в света.

Класацията измерва как се представят икономиките по света, когато става въпрос за поддържане на техния набор от таланти.

Новото, 11-то издание на класацията измерва 67 държави и комбинира данни от проучване на WTR от Световния център за конкурентоспособност на IMD ​​(WCC) с външни източници, включително и констатациите на Международната организация на труда (МОТ).

Класация на първите 15 икономики

Позиции на България и стратегически приоритети

Както бе посочено по-горе, България се намира на 61-во място в общото класиране.  Най-големите предизвикателства пред страната са в областите „Готовност“ и „Привлекателност“. В категорията „Готовност“, която измерва способността на работната сила да отговори на новите технологии и изисквания, страната е на 66-то място.

Въпреки това, в категорията „Инвестиции и развитие“ страната ни се нарежда на 47-мо място, което е индикация за нарастващите й усилия да инвестира в развитието на човешкия капитал. Възможностите за подобрение в този аспект са значителни, като увеличените инвестиции в образование и иновации могат да дадат тласък на бъдещото ѝ представяне.

  • Най- силните показатели в представянето на България в категория “Инвестиции и развитие“ са Съотношение ученик-учител (начално образование): 10.43 (9-то място)  Тук страната ни се нарежда сред водещите страни. Ниското съотношение ученик-учител е показател за добри условия за индивидуално внимание към учениците и по-добро качество на образованието в началните училища. Съотношение ученик-учител (средно образование): 11.40 (23-то място) - относително добро представяне. Жените като работна сила: 46.97% (27-мо място) - позитивен показател за България, показващ високо участие на жените в работната сила.
  • Най-слабо е представянето ни в сравнение с другите икономики в категории: Професионални стажове (Apprenticeships): 3.14 (66-то място).Това може да е област за подобрение, особено в контекста на нуждата от повече практически умения сред младите хора, както и Обучение на служители: 4.06 (67-мо място). Този показател предполага, че компаниите в България има какво да подобряват като възможности и ресурси за обучение и преквалификация на своите служители.
  •  В категория „Привлекателност“ най- силно се представяме в Индекс на разходите за живот: 58.15 (9-то място), а най-слабо в: Изтичане на мозъци (Brain drain): 2.71 (61-во място), Качество на живота: 3.47 (65-то място) и Привличане и задържане на таланти: 5.29 (65-то място). Това е показател, който разкрива предизвикателства за България в привличането и задържането на квалифицирани специалисти.

Световната класация за таланти за 2024 г.  е важен момент за размисъл и действие за България. Докато текущите резултати показват нужда от реформи, страната има значителни възможности да подобри конкурентоспособността си чрез стратегически инвестиции в човешкия капитал и иновациите. С правилните политики България може не само да задържи, но и да привлече нови таланти, които да подкрепят икономическия ѝ растеж в следващите години.

По-подробна информация за доклада на IMD World Talent Ranking 2024 вижте IMD 2024 World Talent Ranking и резултатите отделно за България тук

-----------------
За Международния институт за развитие на мениджмънта (IMD)
IMD е водеща сила в развитието на лидери и организации, които допринасят за по-проспериращ, устойчив и приобщаващ свят вече повече от 75 години. Под ръководството на експертен и разнообразен преподавателски състав и с кампуси в Лозана и Сингапур, както и център за развитие на управлението в Шънджън, IMD се стреми да бъде предпочитан партньор за обучение за амбициозни хора и организации по целия свят. Нашите програми за изпълнителни директори и академични степени последователно се нареждат сред най-добрите в света. Тази последователност в челните редици на индустрията се основава на уникалния подход на IMD, създаващ „Реално обучение. Реално въздействие.“ Чрез награждаваните ни изследвания, програми и консултантска работа, ние даваме възможност на бизнес лидерите да намират нови и по-добри решения, предизвиквайки съществуващото и вдъхновявайки бъдещето. За повече информация, посетете www.imd.org.