Назад

Бъдещето на европейската конкурентоспособност: от теория към практика


Коментар на Европалати относно дългоочаквания доклад за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС,  представен от професор Марио Драги

Приветствайки доклада, президентът на Европалати Владимир Длоухи заяви:

Докладът на Драги показва, че трябва да надграждаме силните си страни като единния пазар, нашите образователни системи и нашия изследователски капацитет. И че трябва да вземем мерки за смекчаване на нашите слабости, включително застаряващото население и недостига на ключови материали и ресурси. Друго предизвикателство, подчертано в доклада, е процесът на вземане на решения в ЕС, в контекста на забавянето на създаването на следващата Европейска комисия от междуинституционални усложнения.

Докладът на Марио Драги до известна степен повтаря призива на Жан-Клод Юнкер, в началото на неговия мандат като председател на Европейската комисия преди десетилетие, ЕС да бъде „голям за големите неща и малък за малките неща“. Г-н Драги призовава за съсредоточаване, като подчертава, че ЕС трябва да обедини усилия и ресурси, за да осигури критичната маса и мащаб, необходими за създаване на възможности за инвестиции и иновации, които ще съживят конкурентоспособността. В същото време той предупреждава за инстинкта за свръхрегулиране, натоварващ бизнеса с натрупване, припокриване и непропорционално спазване и административни изисквания.

Европейските търговски палати са съгласни тази необходимост да се съсредоточи върху ключови лостове за растеж, но фокусът трябва да бъде подкрепен с изпълнение. Много добронамерени стратегии на ЕС – за МСП, по-добро регулиране, промишлена политика и единния пазар и др., са останали безплодни поради липса на последващи действия. Предизвикателството е същото, тъй като стратегията за конкурентоспособност на г-н Драги за Европа е същата, но залозите са още по-високи.

Не можем да пренебрегнем нарастващия и следователно бавен характер на вземането на решения в ЕС, нито пък политическите лидери на ЕС могат да пренебрегнат суровата икономическа реалност, че нашият дял в световната икономика намалява. Това изисква усещане за неотложност сред институциите и прагматизъм за справяне с постижими проблеми, които ще доведат до бързи резултати, не на последно място опростяване на набора от регулации.

Конкурентоспособността трябва да бъде основен приоритет за мандата на ЕС 2024-2029 г. и самият обем на дискусията по доклада Драги е окуражаващ. Но фокусът върху конкурентоспособността трябва да бъде очевиден не само в доклади, публикации в социалните медии, изказвания и заключения, той трябва да се усети в ежедневните дейности и резултати на нашата бизнес общност.