В рамките на проект “RemoteNet”, в периода август-септември 2022 г., Българската търговско-промишлена палата проведе онлайн проучване сред компаниите в страната за предимствата и недостатъците, свързани с дистанционната работа по време на пандемията. В онлайн проучването участваха над 100 компании, като се формираха и 2 фокус групи – на работещи и работодатели, с които се проведе онлайн дискусия по темата. Проучи се мнението на работещите и работодателите, свързани със знанията и уменията за ползване на дигитални инструменти по време на пандемията, както и влиянието на социалната и професионална изолация при дистанционна работа.
Най-често посочените недостатъци от работодателите и работещите бяха незадоволителните знания и умения при ползването на дигитални платформи и инструменти, свързани с: управление на работното време; съхранение и споделяне на информация, провеждане на онлайн срещи и уебинари, включително администриране; дизайн на информационни материали; създаване на уеб страници; видео клипове и др.
При оценка на работата от дистанция като негативни последствия най-често се посочваха социалната и професионална изолация, чувството за несигурност и стрес.
Предимствата от дистанционната работа за работодатели и работещи бяха доста различни, но в проведените дискусии с фокус групите се оформи общия извод, че там където е възможно въвеждането на дистанционна работа, предимствата и за двете страни могат да бъдат балансирани и да водят до икономия на разходи за работодателите и по-добри резултати , а за работниците по-комфортни работни условия и по-ефективна организация на работното време. Участниците и от двете заинтересовани групи споделиха „добри практики“ от IT сектора, където дистанционната работа е най-широко разпространена и се отразява положително на напредъка и резултатите на компаниите.
Резултатите от проучванията на партньорите по проекта – от България, Италия, Испания и Турция, бяха представени на работната среща в Катания -Италия, проведена през м. октомври т.г. На база на констатациите и изводите, произтичащи от тези проучвания, партньорите определиха и съдържанието на обучението, което ще бъде подготвено и качено на сайта на проекта за ползване от всички, които желаят да надградят своите познания за използването на иновативни дигитални инструменти при дистанционна работа.
Ще бъдат подготвени 5 учебни модула със следното съдържание: дигитални комуникационни умения и инструменти; облачни услуги и платформи за споделяне на файлове; управление на работното време; платформи за провеждане на онлайн срещи и събития, администриране; дизайн на информационни материали и матрици за създаване на уебсайт.
Очаква се обучителните модули да бъдат готови и качени на сайта през м. април/май. Те ще бъдат налични на български, италиански, испански, турски и английски език.
----------
Проект “RemoteNet” се изпълнява по програма Еразъм +, в партньорство между 8 организации от 4 страни: България, Италия, Испания и Турция.