Назад

БТПП от Международна конференция на БУЛАТОМ за атомна енергия: „Атомната енергия за България означава енергийна независимост и реалена алтернатива на настоящите ни замърсяващи източници


УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТРИ,

ВАШИ ПРЕВЪЗХОДИТЕЛСТВА,

ГОСПОЖИ И ГОСПОДА,

ГОСТИ И УЧАСТНИЦИ В НАСТОЯЩАТА КОНФЕРЕНЦИЯ,

Имам удоволствието от името на Ръководството на Българската търговско-промишлена палата и лично от мое име да поздравя всички вас във връзка с организирането и провеждането на традиционната международна конференция “Българската атомна енергетика – национална, регионална и световна енергийна сигурност“.

Българската търговско-промишлена палата като представител на бизнеса, в т.ч. и на фирми от енергийния бранш, разглежда атомната енергия като възможен заместител на енергията от източници, каквито са въглищните централи. БТПП подкрепя всяка инициатива за диверсификация и алтернатива на енергийния микс за нуждите на индустрията и обществото.

БУЛАТОМ е сред новоприетите членове на БТПП, с които си сътрудничим ползотворно. В рамките на проведените срещи и дискусии имаме консенсус относно стъпките на правителството за изграждане на нови мощности от ядрена енергия, тъй като тя представлява чист нисковъглероден енергиен източник. Съществуващите прогнози за възможността приблизително 40% от всички дейности по изграждането на 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“ да могат да бъдат извършени от българската индустрия е една отлична възможност за много родни бизнеси да участват в подобен високопрофилен енергиен проект, да добият ноу-хау и експертиза, които да им позволят да работят по подобни стратегически проекти и извън страната.

Енергийната сигурност и всички произтичащи от нея ползи са дългосрочен приоритет на Българската търговско-промишлена палата. БТПП е дала уверение за съдействие по всички възможни канали за информиране на българския бизнес за откриващата се възможност.

Законодателният акт за промишленост с нулеви нетни емисии бе окончателно приет от Съвета на Европейския съюз на 27.05.2024г, както бе съобщено от Европейската комисия. Според Комисията чрез създаването на унифицирана и предвидима бизнес среда за сектора за производство на чисти технологии ще се повиши конкурентоспособността и устойчивостта на промишлената база на ЕС и ще се стимулира създаването на качествени работни места и квалифицирана работна ръка.

Част от планираните мерки за страните-членки на ЕС са свързани с подкрепа на технологии с нулеви емисии като фотоволтаични и вятърни централи, термопомпи, ядрени технологии, водородни технологии, батерии и други, чрез определянето на "стратегически проекти", които ще се възползват от привилегирован статут на национално ниво, по-кратки срокове за издаване на разрешителни и опростени процедури. Енергийно интензивните индустрии като стоманодобив, химическа индустрия и производство на цимент, които произвеждат компоненти, използвани в тези технологии с нулеви нетни емисии и които инвестират в декарбонизация, също ще могат да получават държавна подкрепа.

Българската търговско-промишлена палата и нейните членове, обединяваме усилията си за постигане на резултати в насоки, свързани с преструктуриране на енергийния сектор и подобряване на енергийната ефективност в различни сфери. В новите предложения за насоките на дейността на Българската-търговско промишлена палата за следващия 5- годишен период сме включили:

  • Мерки за насърчаване за декарбонизация на енергийния сектор чрез иновации в областта на улавянето на въглероден двуокис и неговото съхранение в геоложки формации, внедряването на инсталации за производство на зелен водород;
  • Мерки за насърчаване за оползотворяване на офшорния вятърен потенциал на България и на ВЕИ от нов вид (геотермална енергия и др.);
  • Мерки за насърчаване за масово внедряване на системи за съхранение на енергия (батерии) в комбинация с ВЕИ за собствено потребление с цел постигане на целите на Зелената сделка;
  • Включване на България в проекти за въвеждане на малки мобилни атомни електроцентрали;
  • Достъпна енергия от диференцирани източници.

За България, ядрената енергетика има важна роля при гарантиране на националната, регионалната и европейската енергийна сигурност, осигуряването на енергия на достъпни цени и преминаването към нисковъглеродна икономика.

Реч на д-р Васил Тодоров, главен секретар на Българската търговско-промишлена палата.