Международната търговска камара-Париж /МТК/ завършва годината с обобщение на ключовите си постижения през погледа на своите членове, сред които е и БТПП. Камарата определя 2021 като натоварена година, в която са предприети различни мерки и дейности - от подпомагане на бизнеса да преодолее кризата с COVID-19 до подготовката на план за устойчиво възстановяване.
МТК обобщава дейността си през годината в 6 основни области за постигане на мир, просперитет и възможности за бизнеса по цял свят.
- Ефективен отговор на Ковид-пандемията
- МТК публикува революционно изследване, което показа, че неравнопоставеният достъп до ваксини срещу Ковид носи по-голям риск за глобалното възстановяване. Камарата предприема мерки за информираност относно необходимостта от равен достъп до ваксини до Европейската комисия, Г20 и др. институции и международни организации. МТК призова G20 за изработване на цялостен план за справяне с пандемията.
- Постигане на устойчивост
- МТК участва в редица конференции на високо равнище относно промените в климата и търговията с въглеродни емисии. Камарата публикува независим доклад, базиран на реални казуси, подчертавайки необходимостта от преразглеждане на правилата за глобална търговия, за да се ускори приемането на кръгови бизнес модели.
- Улесняване на търговията
- МТК стартира Инициативата за цифрови търговски стандарти (DSI), която цели да даде възможност за стандартизиране на дигиталната търговия.
- През май МКТ стартира TradeNow, набор от цифрови продукти и услуги за справяне с глобалната празнина в търговското финансиране.
- Насърчаване на иновациите и предприемачеството
- МТК съвместно с Центъра за предприемачество, работи за предоставяне на предприемачите и малкия бизнес на инструментите и знанията, необходими за развитие в глобалната икономика. През март Камарата публикува и ръководство за създаване и поддържане на стабилни иновационни екосистеми.
- Увеличаване на ползите от дигиталната търговия
- През 2021 г. МТК продължи да насърчава използването на цифровизацията и технологиите за постигане на приобщаващо и трайно възстановяване след COVID, промотирайки необходимостта от дигитализация на МСП.
- Разрешаване на спорове
- Клаудия Саломон влезе в историята на 1 юли 2021 г., като стана първата жена председател на Международния арбитражен съд на МКТ. Друго ключово постижение е получаване на международна признателност за Арбитражния съд на МТК.