В изпълнение на програмата за „Безопасни и здравословни условия на труд“ и с цел повишаване знанията на служителите в РТПП/К, БТПП организира и проведе обучение по темите „Държавна политика по здраве и безопасност при работа“ и „Стратегическа рамка на Европейския съюз за безопасност при работа за периода 2021 – 2027 г.“.
Лекторът - н.с. I-ва ст. инж. Митко Мирчев, представи ключовите приоритети и действия за подобряване на здравето и безопасността на работещите, при отчитане на бързите промени в икономиката, демографията и моделите на работа. Представени бяха сравнителни графики относно демографското състояние на работещите в България и в страните от ЕС и нивото им на знания и дигитални умения.
Лекторът отдели специално внимание на темата за изкуствения интелект (ИИ), интернет на нещата (ИН) и роботиката, които създават нови възможности и ползи за обществото. Подчертано бе, че изкуственият интелект може да донесе на гражданите по-добро здравеопазване, по-безопасни коли, персонализирани, по-евтини и по-трайни продукти.
Лекторът се спря на използвания в момента подход, ориентиран към индустрията – Индустрия 4.0, и отбеляза, че ако искаме да не изоставаме от другите страни – членки на ЕС, трябва да преминем към прилагане на новата концепция - Индустрия 5.0, която съдържа три основни елемента: ориентираност към човека, устойчивост и издръжливост.
Представена бе и актуализираната Стратегическа рамка на ЕС за безопасност и здраве при работа за периода 2021-2027 г., с акцент върху: предстоящи промени в нормативната база на ЕС и инициативи за по-здравословно работно място; превенция и подготвеност. Разгледани бяха етапите и процесите на промяната и отделните фази, коите следва да се изпълнят, за да се постигане крайния резултат.
Присъстващите бяха запознати и с разработените стандарти: ISO 45001:2018 Системи за управление на здравето и безопасността при работа, изисквания с указания за прилагане; ISO/TS 10020:2022 Управление на промяната в организацията - процеси; БДС ISO 45003:2021 Психологично здраве и безопасност на работното място; БДС EN ISO 22301:2020 Системи за управление на непрекъснатостта на дейността; СД ISO/PAS 45005:2021 Общи указания за безопасна работа по време на пандемията от COVID-19.
Беата Папазова, съветник "Европейска интеграция и проекти" в БТПП, запозна аудиторията с проект СМАРТ.
Като съпътстващи теми участниците обсъдиха: използването на публичната част на Търговския регистър на БТПП – ЕДИПЪБ, при изготвяне и издаване на сертификати за непреференциален произход на стоки с генериран и отпечатван QR код. Проведено бе опреснително обучение за условията и реда за издаване на външнотърговски документи, включващо въпроси, свързани с Правилата за издаване на сертификати за произход на стоки, изискванията на Митническия кодекс и регламентите към него.
Експертите на БТПП в регионалните палати/камари представиха кратка информация за състоянието на икономиката в различните региони на страната, най-честите проблеми за предприемачите при осъществяване на дейността им и негативните последици за фирмите от войната в Украйна, повишените цени на енергоизточниците, суровините и др.