Набира ли скорост новата индустриална революция? За Европейския съюз темата за устойчивостта отдавна е ключов фокус, който определя бъдещето на производството и веригите за стойност. Преходът към нисковъглеродна и ресурсно ефективна кръгова икономика ще изисква прилагането на нови бизнес модели, нови промишлени технологии и иновации. Той отваря нови пътища за предприятията.
Но как бизнесът използва тази възможност? Знае ли откъде да започне, готов ли е да прегърне новите технологии, какво трябва да подобри и как да се позиционира, за да ускори растежа си. Това са въпроси, които много собственици и мениджъри на малки и средни предприятия (МСП) в Европа си задават днес. И така, през юни 2022 г. консорциумът по проекта „Устойчив преход към гъвкаво и зелено предприятие“ (STAGE) се събра в Берлин с амбицията да помогне на компаниите да получат правилните отговори и да подкрепи техния преход към устойчивост.
Какво е STAGE?
Проектът STAGE, с подкрепата на Европейската комисия, ще създаде екосистема с фокус върху трансформирането на промишлени компании във водещи в световен мащаб, гъвкави и зелени предприятия. Инициативата обединява експерти от различни области, включително производство, инженеринг на процеси и бизнес моделиране, финанси и стратегия за устойчивост. През следващите месеци партньорите на STAGE с широка мрежа от центрове за устойчивост ще:
- Направят оценки на иновациите и устойчивостта на хиляди малки и средни предприятия (МСП) и им помогнат да създадат пътни карти със стъпки за действие, за да постигнат целите за устойчиво развитие.
- Обучат стотици съветници по устойчив бизнес и ще ги ангажират в силна и поддържаща екосистема за преход към устойчивост.
- Осигурят задълбочено обучение на стотици избрани МСП, които да изградят своите планове за преход към устойчивост (sustainability transition plans).
- Предложат финансови стимули (ваучери) на МСП за достъп до персонализирани консултантски услуги и финансова подкрепа за изпълнение на плановете за преход към устойчивост.
- Улеснят инвестициите в МСП с най-голям потенциал, превръщайки ги в европейски лидери в индустриалната икономика.
Кой може да се възползва от STAGE?
Индустриалните МСП могат да се свържат с някой от партньорите на STAGE и да бъдат сред първите, които ще се възползват от предложенията на инициативата. Освен тях, добре дошли в мрежата на STAGE са всички публични и частни съветници и консултанти, работещи в областта на устойчивото развитие.
Кои са партньорите на STAGE?
Създаването на екосистемата STAGE беше подкрепена по програмата Horizon на Европейската комисия и в нея участват 14 реномирани организации от 12 държави:
- Българо-румънска търговско-промишлена палата (България),
- Innovation Network of Advanced Materials (Германия),
- Institute of Entrepreneurship Development (Гърция),
- SICINDUSTRIA (Италия),
- University College Dublin (Ирландия),
- HSSMI (Великобритания),
- Global Factor International Consulting (Испания),
- GND Advisory & Technology (Литва),
- Литовски иновационен център (Литва),
- Corner Case Technologies (Литва),
- SINTEF Manufacturing (Норвегия),
- Warsaw University of Technology (Полша),
- Slovak University of Technology (Словакия) и
- University of Ljubljana (Словения).
Ролята на Българо-румънска палата в проекта е повече от ключова. Освен, че е единствен партньор от България, екипът ще координира целия процес на кандидатстване от страна на фирмите за получаване на безвъзмездната помощ; ще води комуникационната компания на проекта и заедно с партньорите от Литва, инициатори на проекта, ще се погрижи за неговата устойчивост.