На 29 юни 2021 г. Българската търговско-промишлена палата проведе информационен семинар във връзка с приключването на проект DiVET (Joint Qualification for Export Specialists via Internet and Social Media), който имаше за цел да създаде квалификационен профил на нова професия в системата на професионалното образование „експерт по онлайн експортни дейности“.
На семинара бяха представени основните дейности, реализирани в рамките на проекта, както и постигнатите резултати. Събитието, в което взеха участие над 20 представители на държавната администрация, фирми и обучавани лица, беше официално открито от председателя на БТПП Цветан Симеонов.
В приветствието си председателят на Палатата подчерта ангажираността на БТПП в насърчаване на сътрудничеството между експортния бранш и сектора на професионалното образование и обучение. Той посочи, че Палатата участва активно в обучението на кадри по нови специалности като предложената в рамките на проект DiVET. Председателят отбеляза, че подготовката на висококвалифицирани специалисти би имала съществен принос за подобряване на конкурентоспособността на експортноориентираните фирми. Изтъкна и факта, че нарастващото значение на цифровизацията в търговията и бизнеса е особено актуално в условията на пандемия и ще остане важно и за в бъдеще във връзка с навлизането на новите технологии и променящата се икономическа среда.
Сред участниците в семинара имаше представители на Министерство на образованието и науката, Регионално управление на образованието София-град, образователните институции, провели обучението, участници в пилотното обучение и фирми, осигурили стаж на обучените експерти.
По време на събитието бяха връчени сертификатите на участниците в пилотното обучение, които успешно завършиха тримесечен курс на обучение и тримесечен стаж във фирми с експортна ориентираност.
Основни резултати по проект DiVET в цифри
В рамките на проекта БТПП в качеството си на официално призната работодателска организация на национално ниво, заедно с Център за професионално обучение „Хармония 1“, внесоха предложение до Националната агенция за професионално образование и обучение за включване на нова специалност „Организатор по онлайн експортни дейности през социалните медии“ в Списъка на професиите за професионално образование и обучение.