Българската търговско-промишлена палата получи актуална информация от Британско посолство в София относно следните теми:
1) последните развития в преговорите между Великобритания и ЕС;
2) новите мерки за граничен контрол на Обединеното кралство за вносни стоки, които влизат в сила от 1 януари 2021 г.
3) сливане на Foreign and Commonwealth Office и Department for International Development
В съответствие с разпоредбите на Споразумението за оттегляне на Великобритания от ЕС преходния период, който вече бе удължен, ще приключи на 31 декември 2020 г. Не се предвиждат други възможности за удължаването му.
Както Обединеното кралство, така и ЕС са тясно ангажирани с ратификацията на Споразумението за свободна търговия до края на 2020 г. Лидерите от двете страни на Ла Манша подкрепят плановете, договорени от главните преговарящи Фрост и Барние, за засилване на дискусиите през юли. Те ще включват комбинация от официални кръгове на преговори и срещи на по-малки групи, както в Лондон, така и в Брюксел, при условие че насоките за обществено здраве позволяват това. Тези разговори ще се проведат между 29 юни и 31 юли.
Нови мерки за граничен контрол върху стоки, внесени във Великобритания
Подготвяйки се за края на преходния период и признавайки въздействието на Коронавирус върху способността на бизнеса да се подготви, от 1 януари 2021 г. Обединеното кралство ще въведе нов граничен контрол върху стоки, внесени в Великобритания на три етапа:
От януари 2021 г.: Търговците, които внасят стандартни стоки /от дрехи до електроника/ ще трябва да се подготвят за основните митнически изисквания, като например съхраняване на достатъчна документация за вносни стоки, и ще разполагат с до шест месеца, за попълване на митнически декларации. Тарифите ще трябва да се плащат за целия внос, а плащанията могат да бъдат отложени до подаването на митническата декларация. Ще има проверки на контролирани стоки като алкохол и тютюн. Ще се извършват и физически проверки във входната точка на всички високорискови живи животни и част от животни с нисък риск.
От април 2021 г.: Всички продукти от животински произход (POAO) - например месо, храна за домашни любимци, мед, мляко и яйчни продукти - и всички регулирани растения и растителни продукти също ще изискват предварително изготвяне на съответната здравна документация.
От юли 2021 г. Търговците ще трябва да правят декларации на мястото на внос и да плащат съответните мита. Ще бъдат необходими пълни декларации за безопасност и сигурност, докато за стоките на SPS ще има увеличение на физическите проверки и вземането на проби: проверките за животни, растения и техните продукти вече ще се извършват на граничните пунктове на Великобритания.
Повече подробности за новите правила за границата можете да намерите тук. Подробности за митническата тарифа на Обединеното кралство, която също влиза в сила от 1 януари 2021 г., можете да намерите тук.
Сливане на Службата за външна и обща държава и отдела за международно развитие
Премиерът Джонсън обяви, че Foreign and Commonwealth Office и Department for International Development ще се слеят, обединявайки икономика и дипломация в един нов отдел, който обединява международните усилия на Великобритания. Новата институция - Службата за външна политика, общност и развитие - ще бъде създаден в началото на септември и ще се ръководи от външния министър. Сливането е възможност за Обединеното кралство да окаже още по-голямо влияние на световната сцена, в процеса на възстановяване от пандемията на Коронавирус и подготовката на страната да поеме председателството на Г7 и да бъде домакин на COP26 през 2021 г.