Екип на Камарата на строителите в България (КСБ) е изготвил „Мониторинг на обществените поръчки за първото полугодие на 2013 г.”. За целта са използвани данни на Агенцията по обществени поръчки и на АПИС.
В анализа са посочени данни за:
В рамките на извършените анализи за полугодието на 2013 г. КСБ е устаонвила, че има данни за фирми, учредени за изпълнение на конкретна обществена поръчка.
Сключените договори за първото полугодие от консорциуми, обединения и дружества са 220, което представлява 27,5% от всички за периода януари-юни 2013 г. Преобладаващо е участието на малки и средни фирми по критерий „персонал” и „нетни приходи от продажби и персонал“.
В анализа са посочени и условията за развитие на строителния бизнес през следващия програмен период:
Строителният бранш има натрупан достатъчно опит, разполага с висококвалифициран експертен ресурс, който може да бъде в помощ на общини и държавни институции за ефективното усвояване на средствата от европейските фондове.
Обединен, секторът може да бъде на правилното място през следващите седем години. Необходимо е обаче създаване на условия за задвижване на вътрешния ресурс, развитие на инвестиционния процес, оптимизиране на системата за възлагане на обществените поръчки и на структурата на европейските програми. Другите задачи, които стоят пред КСБ, са засилване на контрола от страна на ДНСК и надзора, намаляване на сивия сектор в бранша чрез ЦПРС, изпълняване на европейската директива по отношение на разплащането на извършените СМР до 30 дни, своевременно разплащане с подизпълнители. От особено значение е също провеждането на търговете без допускане на дъмпингови цени – наложила се тенденция, която не води до напредък - нито за конкретната фирма, нито за икономиката на страната. От една страна, са нужни условия за нормална конкурентна среда, а от друга – консолидиране на бизнеса, което би било градивен фактор.
Пълното съдържание на анализа е публикуван във вестник Строител - виж ТУК