Брой 120 (630), 26-06-2014
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ

Становище на БАПИОТ по доклада на Сleаn Clothes Campaign


Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ) се разграничава от цитираните в доклада на Сleаn Clothes Campaign практики и посочва, че изведените за България примери се отнасят основно за фирми и/или лица, работещи надомно и не са показателни за българското индустриално производство на облекла и текстил .

Асоциацията отстоява категорично позицията, че спазването на трудовото законодателство е необходимо и задължително. БАПИОТ подкрепя усилията на всички фирми в сектора, които се стремят да осигуряват целогодишна заетост, достойно заплащане и нормална производствена среда за работещите в предприятията от текстилния бранш.

Посочените в доклада на Clean Clothes Campaign примери за лоши условия на труд и заплащане са резултат от съществуващите практики, наложени от многобройни агентски фирми. Те обслужват компаниите, притежаващи висок клас марки и възлагат поръчки с единствена цел „най-ниска цена”. За агентските фирми условията на труд и спазването на трудово законодателство не са фактори в договарянето. В повечето случаи те възлагат еднократно и избягват сключването на договори за дългосрочно партньорство. Заобикалят договарянето на единни нива на заплащане на труда, отговарящи на реалното време и цени на изработката. Обичайна практика е изработеното да се заплаща 2-3 месеца след приемането на готовата продукция.

Все по-чести са случаите, в които частни лица изпълняват подобни поръчки, като доброволно се съгласяват да намаляват цените на труда, изхождайки от факта, че работят надомно, с което подриват договорените ценови нива в сектора. Честа практика е надомно работещите да договарят касово разплащане за труда си. По този начин те си позволяват да не декларират получените доходи, както и да не плащат осигуровки, данъци или други дължими вноски.

Така посочените практики водят до създаване на нерегламентирана работна среда, нерегламентирана конкуренция и невъзможност за договаряне на общи ставки за заплащане на труда.

Съответните регулаторни инстанции и синдикални организации в България са информирани за съществуването на тези практики в бранша. Но към момента контролните органи и синдикатите не предприемат действия за спиране на порочните практики.

В доклада на Сleаn Clothes Campaign коректно се посочва, че е необходимо възложителите, представляващи световно известни марки, също да се ангажират с осигуряването на подходящи условия на труд и заплащане, т.е при договаряне да съобразяват ценови нива съгласно реалните разходи на труд в предприятията от сектор „облекло и текстил”.

В България производителността в текстилния бранш е значително по-ниска от средната за този вид производство в световен мащаб. Основните причини за това са, че над 40% от заетите в него са без професионална квалификация, без желание и мотивация за полагане на интензивен труд, както и че липсват подготвени кадри за управление и обучение. Следователно повишението в общото ниво на заплащане на труда пряко зависи от няколко фактора: промени в системата на образование и квалификация на заетите лица, промени в трудовото законодателство и структурите за контрол. За съжаление тези промени се отлагат постоянно.

БАПИОТ за пореден път акцентира на необходимостта от адекватна държавна политика и стратегия за подкрепа на производствените браншове, които имат социално-отговорната роля в икономиката на страната, какъвто е сектор „производство на облекло и текстил“.

НОВИНИ ОТ БТПП
Делови форум „Бизнес и инвестиции между България и Турция” се проведе в Истанбул
Срещи между потенциални партньори от областите финансиране, текстил, консултантски услуги Още
26 юни 2014 – 40 години от сканирането на първия баркод в света
За последните 4 десетилетия стандартите GS1 са внедрени в бизнес процесите на повече от 2 млн. фирми по света Още
Полска компания подготвя икономически форум „Полша - Балканите“
Предвиждат се срещи между фирми от Полша, България и Хърватия в секторите селско стопанство, енергетика, възобновяеми енергийни източници Още
НОВИНИ ОТ РЕГИОНАЛНИ ПАЛАТИ
Търговско-промишлена палата – Враца изпълнява проект „New Link – доброволческа мрежа в полза на граждани на трети страни”
Доброволци и представители на целевите групи ще се подготвят и обучават по електронен път да работят в областта на интеграционната политика Още
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
Становище на БАПИОТ по доклада на Сleаn Clothes Campaign
Изводите в доклада не са показателни за българското индустриално производство на облекла и текстил Още
ДИАЛОГ С БИЗНЕСА
Онлайн проучване на Агенция по заетостта сред работодателите за схемата „Младежка заетост”
Събраната информация ще се използва за изготвянето на краткосрочна прогноза за потребностите на работодателите от млади служители на възраст до 29 г. Още
ДАНЪЦИ, ТАКСИ, ФИНАНСИ
НАП съветва да се внимава при избора на търговски партньори
Случайното или съзнателно участие в схеми на ДДС измами води до неблагоприятни последици за търговците Още
МЕЖДУНАРОДНО СЪТРУДНИЧЕСТВО
На 2 юли в Загреб ще се проведе сесия на Смесената българо-хърватска комисия за икономическо сътрудничество
Ще бъдат конкретизирани проектите и механизмите, по които двете страни ще работят съвместно Още
БЪЛГАРИЯ И ЕС
България изпраща на ЕК становището си по „Южен поток”
С позицията си правителството представя аргументи и мотиви в подкрепа на вземаните от българската страна решения Още