До края на годината поне 25 000 души, заети в строителството, ще загубят работата си. В момента безработните в отрасъла са 75 000, очаква се до края на 2012-та те да станат 100 000 души. Прогнозата е на Камарата на строителите в България, съобщена на пресконференция вчера.
Секторът продължава да търпи спад, като анализите сочат, че той се е върнал 6 години назад в развитието си. Строителните компании се оплакват също от липсата на изгодни заеми и настояват за по-облекчен достъп до кредитен ресурс.
Строителният бранш продължава да отчита спад. Така е и при сградите, и при т. нар. инфраструктурно строителство, в което попадат пътищата и магистралите. За първите 3 месеца на тази година, сравнено с 2011-та, новопостроените здания са намалели с над 2%, а при инженерните обекти спадът е с близо 5%.
„На практика, ударът на кризата са понесли малките фирми. Сега обаче, е дошъл часът и за големите”, коментира инж. Светослав Глосов, председател на Камарата на строителите. „Мисля, че вече се чувства, защото погледнато реално - големите проекти понамаляха. Вече няма толкова големи проекти. Лотовете по магистралите един по един намаляват. Основният проблем в строителството е отливът на инвестиции. Частните вложения са сведени почти до нула, и браншът трета година разчита на обществените поръчки. Там обаче, бизнесът се оплаква от нередности.”
Иван Бойков – изп. директор на Камарата на строителите в България: ”Явни дискриминационни условия в дописване на излишни изисквания или насочващи условия към строителите - това са машини, техника, определяне на специалисти с много голям трудов стаж, които трябва да са в тези фирми.”
Другият проблем е, че общините - възложители на поръчките, бавят плащанията си към строителите. Почти няма град, който да прави изключение, коментират от Камарата.