Управителният съвет на Камарата на строителите в България препоръчва на своите членове и на публичните възложители като национален стандарт за договаряне на обществените поръчки за строителство и инженеринг общите договорни условия на FIDIC. Това решиха членовете на разширения УС на КСБ, който се проведе в сградата на Камарата в София. В зависимост от различните проекти да се прилагат: „Червена книга” като стандарт за договори за строителство по проект на възложителя (1999); „Жълта книга” за инженеринг (1999); „Зелена книга” за малки проекти (до 1 млн. лв.); „Сребърна книга” за EPC договори („под ключ“); „Златна книга” за концесии за строителство; Стандартен подизпълнителски договор (2011); Стандартен консултантски договор (за строителен надзор) и Стандартен договор за консорциум/джойнт венчър. Възможностите на договорните условия по FIDIC бяха представени от зам.-председателя на УС на КСБ Андрей Цеков.
„Браншовите организации по света работят по типизирани договори. Необходимо е и у нас да въведем подобен модел. Камарата може да разговоря с FIDIC за лиценз за превод на контрактите, както и за тяхното използване. Необходимо е ясно да се формулират правата и задълженията на възложител и изпълнител“, заяви той. „Всеки договор представлява триъгълник със страни цена, срок и предмет, а лицето е качеството. Всяка промяна на една от страните води до изменение в някоя от другите две, а оттам – и в крайния резултат. Тук важен елемент е и рискът“, обясни Цеков и подчерта, че в зависимост от обстоятелствата той се поема от възложителя или от изпълнителя. Ако има неблагоприятни климатични условия, може да бъде удължен срокът на контракта, но строителят няма да получи допълнителни средства.
„Изпълнителят може да претендира за удължаване на срока на контракта, ако се възложат допълнителни дейности или възникнат непредвидими геоложки и хидроложки рискове“, обясни зам.-председателят на УС на Камарата.
При станалите разисквания относно концепциите за типова документация в строителството УС се обедини около становището, че всякакви договорни клаузи, които ограничават или изключват отговорността на възложителя за заплащане на извършени СМР поради неосигурено финансиране, са противозаконни и неморални. Такива клаузи са недействителни по смисъла на чл. 26 от ЗЗД. УС на КСБ ще се противопоставя на подобни практики и при всеки констатиран случай ще сезира съответните контролни и правораздавателни органи.
Източник: Вестник „Строител“