Държавата пренебрегна уникална IT пътна карта за проследяване на всички процеси от А до Я в агросектора
Африканската чума по свинете можеше да не бъде допусната в България, както и други заболявания като чумата по овцете и козите, птичи грип, антракс /синя пъпка/ и др. По повод усложнената епизоотична обстановка в сектор свиневъдство в България през последните 2 месеца, еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис, бе категоричен, че небрежност е предизвикала проблема с африканската чума. България е изправена пред огромна опасност да загуби цялото си свиневъдство, заяви още Андрюкайтис. България обаче пропусна ключови моменти в проследяването на животните, на храни, фуражи, или вещества за производство на храна, както и всичките етапи на производство, преработка и дистрибуция. Преди две години беше „поднесен на тепсия“ уникален продукт BioPass - пътна карта, която упражнява контрол върху всеки един продукт - хранителен /с растителен или животински произход/, конвенционален и биологичен, фармацевтичен и др. Но го пренебрегнахме, а можехме да го внедрим в практиката. BioPass отразява нов интернет подход в агросектора – иновация, разработена от пловдивската фирма „Фермента-Б“ ЕООД и Сдружение Агро Био Свят.
Андрея Щерев, председател на Сдружение Агро Био Свят, управител на „Фермента-Б“:
„Пътната карта бе високо оценена в САЩ и получи награда в престижния международен конкурс Bio-IT World за на-добри практики за 2017 г. След това бе необходимо да се доразвие и да се синхронизира с европейското и българското законодателство. За което още през 2014 г. имаше уверение от страна на Министерство на земеделието, че ще получи необходимото национално или европейско финансиране. До момента обаче не е отпуснат нито лев и за съжаление към пътната карта няма интерес нито от страна на агроведомството, нито от Агенцията по безопасност на храните. Пътната карта, която ние предлагаме за проследяване на животновъдните практики, е ключов инструмент, както за стопаните, така и за ветеринарите, контролните органи и всички оператори по веригата на производство на месо. BioPass е отличен инструмент за ветеринарните органи за борба с потенциално пагубните заболявания, каквато е АЧС, и по-специално за тяхното наблюдение, диагностика и адекватното уведомяване. Осигурява възможност за превенция и подготовка на заболяванията, идентификация и регистрация на животните, контрол и ограничаване на епидемиите от болести, постигане на биосигурност и др.“.
Той е убеден, че ако пътната карта е била приложена у нас преди няколко години, каквото уверение е получил от бившия земеделски министър проф. Димитър Греков, днес чрез подходът BioPass би се ограничил в голяма степен проблема с АЧС по свинете и мащабите на подобни епидемии от заболявания на животните, отглеждани в стопанствата и не би допуснал подобен размер на икономически загуби за сектори в земеделието и храните.
С въвеждането на подхода BioPass отговорност на практика ще се търси от Българска агенция по безопасност на храните, ветеринарните лекари и техници, от „Съвети в земеделието“, „Общинските служби по земеделие“, както и от кметовете по населени места в реално време, защото данните от въвеждането на агротехническите мероприятия и дейностите на всички органи по контрола при животните, ще са видими по всяко време в националния регистър към Министерство на земеделието. Грижата трябва да е както за големите производители, така и за поминъка на всички дребни земеделски стопани, и не само на тези с животни „заден двор“.