За трета поредна година Камарата на строителите в България, в партньорство с вестник „Строител“, събра представители на различни институции на кръгла маса на тема „Модернизация на обществените поръчки“.
През 2013-а строителството е достигнало нивата от 2006 година, сочи доклад на Камарата на строителите в България, а от бранша не са оптимисти за 2014 година. Вицепремиерът Даниела Бобева подчерта, че строителният сектор е изключително важен за икономическото развитие на страната. Тя обясни, че строителството е един от движещите фактори за растежа, а 1 процент ръст при него води поне до процент и половина ръст на икономиката.
Председателят на Камарата на строителите в България (КСБ) инж. Светослав Глосов обаче не е оптимист за развитието на сектора през настоящата година. По думите му през 2013 година секторът не е успял да реализира потенциала си и като цяло остава в позиция на догонващ растеж. Миналата година строителната продукция е догонила нивата си от 2006 година. Преките чуждестранни инвестиции миналата година са намалели с 92,3 на сто спрямо 2012 година, а произведената продукция в отрасъла бележи спад от 12,6 на сто на годишна база.
Обемът на незавършеното строителство в края на 2013 година се рaвнява на 19 милиарда лева. Близо 600 са заличените фирми.
Глосов подчерта, че браншът разчита на прозрачни обществените поръчки, за да може да работи.
Даниела Бобева беше категорична, че ще бъде направена стандартизирана документация за търговете, като правителството ще разчита на отделните сектори да му съдействат в тази насока. Тя подчерта, че очаква КСБ да подпомогне активно този процес.
Вицепремиерът обобщи, че все още се водят дискусии с ЕК за написването на нов закон за обществените поръчки. По думите й от Брюксел настояват за цял хомогенен текст, докато българските власти от позицията на опита считат, че дори нормативният акт да е рамков, трябва да има ясно формулирани отделни правила за секторите.
Изказване на председателя на КСБ инж. Светослав Глосов от откриването на третата кръгла маса за обществените поръчки ТУК