„Осъществяване на работа в партньорство и коопериране между бизнеса и институциите в практиките по отношение на контрола в бранша“ – това е основният извод, който се наложи на пресконференция, която се проведе на 16.04.2013 г. в Национален пресклуб БТА, организирана от Българска асоциация по рециклиране /БАР/. Пресконференцията имаше за цел да представи съвместните усилия на бизнеса в лицето на БАР и контролните органи по дейностите с черни и цветни метали, във връзка с изискванията на Закона за управление на отпадъците.
Председателят на БАР Борислав Малинов заяви, че по данни на БАР в момента има между 800 до 1000 незаконни площадки, които изкупуват материал с неизяснен произход. „Това дава основание да считаме, че те ще продължават своята дейност в „сивия сектор“ и ще станат „горещи точки“ за крадени метали“ каза още той.
Данните на Министерство на околната среда и водите сочат, че от 1198-те законно работещи площадки към август 2012 г. само 704 площадки са подали заявление за осъществяване на дейности с отпадъци, което се изисква по новия Закон за управление на отпадъците, и за което крайният срок изтече на 15 април.
Българска асоциация по рециклиране предложи също да се въведе наказателна отговорност от една до пет години не само за незаконната търговия, но и за транспортирането на метали, а кражбата на релси и кабели да се третира като терористичен акт.
Представители на контролните органи заявиха, че предстоят масови проверки на площадките за изкупуване и съхранение на черни и цветни метали, които започват от месец май, и които ще бъдат осъществени с контролни листа за проверка, изготвени от представители на бизнеса, МОСВ и полицията и с помощта, на които ще бъде избегнат субективизмът при проверките на място.