Днес Българската фотоволтаична асоциация (БФА) даде пресконференция в Пресклуба на БТА - София. Сдружението информира за проблемите в областта на ВЕИ, като акцентира на следните теми:
БФА алармира, че продължават действията на институциите и енергийните монополи срещу производителите на електрическа енергия от ВЕИ.
В изявлението на Асоциацията се казва:
„Въпреки че предлаганите договори противоречат на законовите разпоредби, ЕРД настояват подписването с предупреждението, че централи без договори ще бъдат с изключвани от мрежата. Така производителите се принуждават да станат съучастници на ЕРД в реализирането на поредната незаконосъобразна дейност в сектора на възобновяемата енергетика или техните централи да бъдат изключвани.
Междувременно, енергийната комисия в парламента прие нормативни изменения, с които ще узакони дискриминационната цена за достъп до мрежата за ВЕИ производители. Промените бяха внесени под формата на заключителни разпоредби за изменение на напълно несвързания с темата Закон за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната. За да бъдат приети бързо, текстовете бяха вкарани директно за второ четене. Измененията ще дадат право на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ежегодно да определя цени за достъп, а на ЕРД - да прехвърлят събираните средства към дружествата крайни снабдители. Описаното действие се нарича „кръстосано субсидиране” и е изрично забранено от европейските директиви, които са задължителни за България.
Напомняме, че на 14 септември Държавната комисия за енергийно и водно регулиране определи „на тъмно”, без обществена дискусия и само за един ден - цени за достъп до преносната и разпределителните електрически мрежи за производители на електроенергия от ВЕИ. Въведените цени бяха мотивирани с увеличените разходи за управление на мрежата заради ВЕИ, но всъщност представляват нерегламентирано редуциране на изкупните цени на произведения ток от такива инсталации. Таксата за достъп е в размер на до 39% от приходите на ВЕИ производителите и се дължи на ЕРД, което изправя тях пред сериозни затруднения и опасност от фалити, поради невъзможност да обслужват своите кредити.
Законодателните промени се очаква да бъдат гласувани окончателно в пленарна зала в съвсем кратки срокове и така да потвърдят линията на управляващите за приемане на спорни регулации при непрозрачни процедури и без обсъждане със заинтересованите страни. Всичко това се случва, докато Европейската комисия открива процедури за проверка на енергийната нормативна рамка на България и нейното съответствие с директивите на Европейския съюз.”