Брой 157 (162), 14-08-2012
Ежедневен бюлетин
ISSN 1314-5320

Валутни курсове

НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ

КСБ: Тръжните оферти да се публикуват и в интернет

При провеждането на обществените поръчки веднага след отварянето на тръжните предложения те трябва да бъдат публикувани в интернет, като оповестяването трябва да става максимално бързо след подаване на офертата, каза инж. Иван Бойков – изп. директор на Камарата на строителите в България (КСБ), след среща с представители на Немската строителна камара. По думите му това ще даде яснота за участниците и за техните предложения, като след това работата на комисията по оценката им продължава в нужния срок.

В момента процедурата е такава, че информацията остава в комисията и не е публична. Публичността ще гарантира прозрачност и справедливост при провежданите процедури, защото дългият период за отваряне на документите създава предпоставка за манипулация на документите.

Такова препоръка е направена от КСБ, както и от представителите на немския строителен бранш. Подобна практика има както в Германия, така и в много други европейски държави. В Германия например процедурата е в деня на отваряне на поръчките. Те се качват в интернет и участниците се класират по даден показател и предложенията се описват, а след това комисията ги подрежда. Това показва, че офертите на всички участници са отворени. В България няма официално становище защо не може да бъде изпълнена подобна процедура. Това предложение вече е подготвено и ще настояваме при следващата промяна на Закона за обществените поръчки то да бъде прието. „Имаше споразумение, че промените в ЗОП трябва да се подготвят от съвместни работни групи, но това не се случи. Държавната администрация продължава да работи сама, като след това се прави консултация, която е при свършен факт и не може нищо да промени”, коментира още инж. Бойков.

Вече се работи по типови договори, които се възприемат от държавната администрация, които ще служат за база за по-справедливи обществени поръчки.

„Разговорът с немските представители беше много откровен. Той е продължение на темата, която беше обсъждана на среща в Берлин, за Закона за обществените поръчки и начина, по който те се администрират в България и Германия. Установихме, че има идентични проблеми и в двете държави”, обясни още изп. директор на КСБ. Те са основно при провеждането на тръжните процедури и избора на изпълнител, както и за критерия „най-ниска цена”. Мнението на немските колеги съвпада и със становището на Камарата, че „най-ниската цена” не гарантира качество, както и добро изпълнените на проектите. Освен това тя води и до декапитализацията на българските фирми и не допуска немските фирми на българския пазар. Причината е, че те не могат да работят при подобни условия и да гарантират качествена работа и изпълнение в срок.

По време на срещата беше взето решение, че в период от три или пет месеца ще бъдат провеждани регулярни срещи между двете структури. На тях с немските строителни фирми, представени в България, ще се обсъждат възникналите проблеми. По този начин ще може да се води интензивен и постоянен диалог и да се търсят решенията им.

Обсъдено беше и строителството на магистрала „Струма” в участъка от Благоевград до Сандански, който ще се изгражда на инженеринг. Немските представители на строителни фирми насочиха вниманието към предварителната подготовка на проектите. Мнението, около което се обединиха експертите от двете структури, е, че трябва да има повече време и възможности за предпроектни и геоложки проучвания, за да може да се подготви качествен проект. Начинът това да бъде постигнато е да има добро предварително планиране.

Важно е да се отбележи, че мониторингът, който Камарата на строителите в България прави на обществените поръчки, се следи внимателно в Европейския съюз. „Становищата, който се подготвят, са заинтригували европейските партньори на КСБ. Това е добър пример. Не само правим мониторинг, но и предложения, които вече се възприемат”, заяви инж. Бойков. По думите му няма процедура в Европа, която да дава 100% гаранция, че няма да има манипулация. Този проблем в Германия е решен, като е създадена твърда схема, без субективизъм и всички дейности трябва да се извършват по стандарт, което позволява постоянен контрол. В България също има заложени норми, но те не са задължителни, а препоръчителни.

Автор: Николета Цветкова, в. Строител

НОВИНИ ОТ БТПП
БТПП: Ръстът на заплатите в условия на криза води до допълнително намаляване на заетостта
Увеличаването на минималните осигурителни прагове и на минималната работна заплата изкривяват трудовия пазар Още
БТПП настоява по-активно да се насърчава експортния потенциал и конкурентоспособността на МСП
НОВИНИ ОТ БРАНШОВИ ОРГАНИЗАЦИИ
КСБ: Тръжните оферти да се публикуват и в интернет
НОВИНИ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА БТПП
"СОК "Камчия" EАД получи сертификат за инвестиция клас "А"
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ
По-добро осведомяване на европейските граждани относно рисковете от големи аварии
Нови разпоредби целят управление на риска, свързан с дейността на промишлени предприятия Още
Европейският парламент в Интернет
Най-новата онлайн услуга на Парламента е EP Newshub Още
ОФЕРТИ/ТЪРГОВЕ/КОНКУРСИ
Голяма международна търговска верига търси български доставчици
ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ
Аутомеханика 2012 - Международна B2B среща за доставчици на автомобилни части, Германия