Ще има сериозни трусове в Европейския пазар на сирена и млечни продукти след въведената забрана за внос от страна на Русия. Това коментира Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България.
В момента България реализира количества млечни продукти към Русия на стойност между 4 и 5 млн. долара годишно , a ЕС реализира млечни продукти за милиарди.
България е свободен пазар в рамките на Европейския съюз (ЕС) и ЕС е много сериозен износител за Русия на сирена и млечни продукти и при положение че бъде забранен вносът в Русия на европейски млечни продукти, това сътресение, което ще се получи на европейско ниво, неминуемо ще рефлектира и в България, коментира още Зоров.
Допълнителни трусове на европейския пазар ще доведе и политическото решение на ЕС за облекчаване и безмитен внос на млечни продукти от Украйна към ЕС.
Ембаргото ще се окаже най-голямо въздействие върху страните от ЕС, в това число и на България, коментира още Зоров. По думите му влиянието на забраната ще окаже силно негативно влияние. Според него ситуацията трябва да се разгледа на плоскостта европейски пазар, защото при положение, че между 10 и 15% от нашите продукти отиват за Русия, оставането на тези проценти в рамките на ЕС ще окажат силно негативно влияние. „Ще има сътресение, сигурно и ценово, и то в момент, когато се определя новата Обща селскостопанска политика на общността. При положение, че млечният сектор е един регулируем пазар като горивата, алкохола и цигарите, чрез квотите от 1-и април 2015 г. те трябва да отпаднат, което повече от половин година буди негодувание от европейските фермери. Защото едно отдръпване от регулацията, никой не може да прогнозира дали в положителен или отрицателен ценови аспект, защото чрез тези квоти се ограничава количеството, но по този начин се регулират и цените. При наслагването на този излишък, който в определен момент ще остане в ЕС, и ще има тежки сътресение в краткосрочен и дългосрочен период", казва Димитър Зоров.
През 2009 година, когато започна промоционалния проект „Европейско сирене моля" износът за Русия, заради загубените пазари бе едва 120 тона годишно, а от тогава е нараснал пет пъти. Загуби имаше и преди години, когато беше наложена забраната за внос на български продукти, заради шапната епидемия. Нашето сирене е добре познато и оценено на руския пазар. Сериозни загуби ще претърпят и производителите на мляко и млечни продукти.
Зоров коментира, че Близкият Изток е алтернативен пазар, но въпросът е какво сме направили, имаме ли подготовката, готови ли сме за там.
Ембаргото означава блокиране на огромни количества продукти в Европа, които ще залеят вътрешния ни пазар и ще подбият цените.
България изнася за Русия основно бяло сирене, но техните предприятия вече започнаха имитиращо производство и ще ни изгонят от тази ниша, поясни Зоров.