На 8 януари 2014г. ръководството на Българската фотоволтаична асоциация проведе среща в Брюксел в политическия кабинет на Комисаря по енергийната политика Гюнтер Йотингер.
Предмет на разговора бяха приетите от Народното събрание на 5 декември 2013г. промени в Закона за енергията от възобновяеми източници, с които се ограничава производството на „зелена енергия” и се налага 20% такса върху приходите на производителите на електроенергия от слънце и вятър.
Асоциацията получи и писмо от Генералния секретариат на Европейската комисия, подготвено както се споменава в него, по молба на Президента Барозу.
В писмото се казва: „Както знаете, Европейската комисия неведнъж е изразявала загриженост относно всякакви мерки, които със задна дата нарушават икономическите условия на съществуващите инвестиции във възобновяема енергия, тъй като те заплашват да подкопаят доверието на инвеститорите. В случая на България, Европейската Комисия е добре запозната с вече съществуващите структурни слабости в енергийния сектор, особено по отношение на организацията, адекватността на производството и структурата на разходите, както и цените на електроенергията. Значителни финансови дефицити бяха натрупани в Българския енергиен сектор през последните години. С цел да се намери баланса между необходимостта от намаляване и елиминиране на дефицита и запазването на жизнеспособността на съществуващите инвестиции, включително в областта на възобновяемата енергия, през май 2013г. сме предоставили на българското правителство набор от препоръки за краткосрочни и дългосрочни реформи. Докато, от една страна следва да се избегнат неочаквано големите печалби на обществените и частни инвеститори, за да се контролират сметките за енергия, от друга е важно да не се подкопава инвестиционният климат в България чрез мерки, които са или могат да бъдат възприети като произволни или импровизирани.”
Генералният секретариат на Европейската комисия обръща специално внимание на приетия през месец ноември 2013г. документ с насоки за държавна намеса в електроенергийния сектор, осигуряващ принципи за добри практики в областта на определянето и реформирането на схемите за подпомагане на енергията от възобновяеми източници и отбелязва, че въпреки че тези насоки нямат правно обвързващо действие за държавите членки: „Те също така съветват държавите-членки да не предприемат внезапни и ретроактивни промени, включително посредством налагане на данъци върху приходите от възобновяеми енергийни източници.”
В заключение, в писмото си Европейската комисия информира, че: „Ще повдигнем тези въпроси пред българските власти, за да изразим нашата загриженост относно запазването на икономическата жизнеспособност на съществуващите ВЕИ инсталации в България”.