Камарата на строителите в България (КСБ) за пети пореден път бе домакин на кръгла маса на тема „Модернизация на обществените поръчки". Във фокуса на дискусиите тази година беше наскоро приетият от Народното събрание нов Закон за обществените поръчки (ЗОП), който влиза в сила на 15 април. Събитието, организирано от КСБ по инициатива на Областното представителство (ОП) – София, с официален медиен партньор в. „Строител", събра представители на институциите и бранша.
7Председателят на Камарата и домакин на форума инж. Светослав Глосов посочи, че над 80% от работата в строителния сектор се осигуряват благодарение на европейските фондове. Той добави, че по предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) сключените договори по обявени обществени поръчки в отрасъл „Строителство" за 2015 г. са 2840 броя на стойност 1,347 млрд. евро. „Ето защо браншът разчита в голяма степен на търговете. Качеството на базовия ЗОП и правилникът за неговото приложение са от решаващо значение за строителния сектор", обобщи инж. Глосов.
Над 11 хиляди са обществените поръчки у нас през 2015 г. Общата им стойност е за близо 7 млрд. лв. 10% от тях са с европейско финансиране. Данните изнесе вицепремиерът Томислав Дончев. Той коментира и темата за спрените обществени поръчки от последните седмици - „Спрените обществени поръчки от последните седмици може да се считат за извънредно мероприятие с цел да се въведе ред в системата и да се разсеят съмненията за начина, по който се печелят обществени поръчки“.
„Глобите в новия Закон бяха намалени, но усилията няма да спрат до тук!“, коментира вицепремиерът. „Обмисляме нов механизъм за санкции. Санкционният режим трябва да бъде прецизиран, като например на рецидивисти с 6-7 нарушения в обществените поръчки ще им бъде намалявана субсидията. Така на общини, които нарочно и умишлено правят нарушения, субсидията ще им бъде редуцирана“, разясни той. „Важна е не санкцията, а дисциплиниращият ефект“, категоричен бе Дончев.
От думите на Дончев стана ясно, че старият Закон за обществените поръчки се е фокусирал върху големите поръчки, но сега кръгозорът му ще се простре и върху средните и малки обществени поръчки, а пък Агенцията за обществените поръчки ще хваща злоупотребите в аванс. Според него приетият нов Закон за обществени поръчки със сигурност е по-добър от стария.
„Стандартизацията на обществените поръчки облекчава тези, които ги кроят и няма да дава шанс на някой да направи глупост от незнание“, заяви Дончев и добави, че до няколко месеца ще има 5-6 типови стандартизации. В обществените поръчки за доставки пък ще има анализ на риска.
Подробна информация за дискусията ТУК