България подкрепя компромисното предложение на Председателството за Директива на Съвета за изменение на Директива 2011/96/ЕС относно общата система за данъчно
облагане на дружества майки и дъщерни дружества от различни държави членки. Признаваме необходимостта от предприемане на бързи мерки за преодоляване слабостите на действащата директива и конкретно възпрепятстване на възможностите за двойно данъчно необлагане при прилагане на хибридни споразумения между дружества майки и техните дъщерни дружества от различни държави членки, което, от една страна, лишава държавите членки от значителни приходи, а от друга, поставя международните групи дружества в по-благоприятна ситуация от гледна точка на данъчното облагане в сравнение с местните групи дружества.
Приветстваме разделянето на първоначалното предложение на Комисията, но в същото време подчертаваме необходимостта да продължи дискусията по въвеждане на общо правило за борба със злоупотребите.
Финансовите министри обсъдиха въвеждането на данък върху финансовите сделки в 11 държави членки чрез процедура на засилено сътрудничество. Председателството представи извършената досега а работа.
То взе под внимание съвместната декларация на министрите на участващите държави и отбеляза, че е необходимо да продължат дискусиите на техническо равнище.
България не се противопоставя на Решението на Съвета за разрешаване на засилено сътрудничество в областта на данъка върху финансовите сделки. Настояваме с процедурата на засилено сътрудничество между държавите членки да се гарантира, че
въвеждането на данък върху финансовите сделки в ограничен брой държави няма да доведе до негативни ефекти върху икономиките на останалите страни от ЕС, които не участват в процедурата по засилено сътрудничество.
Източник: http://www.minfin.bg/bg/pubs/1/8406