На дебат за "Бюджет на ЕС 2014 – 2020 – Равносметката за България" министърът на външните работи Николай Младенов и министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев посочиха трудностите, пред които е била поставена България в преговорите по Многогодишната финансова рамка на ЕС и очертаха предизвикателствата.
Външният министър подчерта, че и по трите първоначално поставени цели е постигнато най-доброто възможно решение. Няма промени в кохезионната политика за България, запазена е и границата на държавно съфинансиране от 15%. В областта на общата селскостопанска политика България се е преборила с исканията си за ускорено достигане до нивата на директни плащания. С извеждането от експлоатация на АЕЦ "Козлодуй", страната ни ще получи 75 млн. евро повече от първоначално предложеното от Еврокомисията, като след 2020 г. ще може да се преговаря за още средства. Министър Младенов отбеляза, че България е един от най-големите нетни бенефициенти в новия европейски бюджет, но само от страната ни зависи как ще бъдат усвоени предоставените средства.
Министър Дончев отбеляза, че според иконометричния модел SIBILA, средствата от Европейския съюз ще допринесат за средно повишаване на макроикономическите показатели с 18% повече отколкото, ако няма европейско финансиране – с 47% по-висок износ, със 71.6% по-висока работна заплата и с 19% по-нисък държавен дълг.
От страна на БТПП отношение изрази Беата Папазаова - съветник по европейска интеграция и проекти. Тя отправи два въпроса към министър Томислав Дончев относно новия финансов приоритет от 6 млрд. Евро, таргетиран към младежката безработица, и мястото на Дунавската стратегия в следващата Многогодишна финансова рамка.
Спред министър Дончев е безспорна нуждата от ресурс за извънредни мерки в областта на младежката безработица. Той е убеден, че този нов финансов приоритет ще осигури допълнителен ресурс за България за борба с младежката безработица, което по изчисления се базира на около 75 млн. лв.