Кръговата икономика е тотално нов модел, на който стъпва не само Европейския съюз, а и целият свят. Това обясни в предаването „Запазената марка Марио Гаврилов“ председателят на Бюрото на Съвета „Кръговата икономика – Зелената алтернатива за България“ (КИЗА-БГ) Десислава Димитрова. Новосъздадената структура се изгражда с подкрепата на Българската търговско-промишлена палата.
Димитрова отбеляза, че за първи път кръговата икономика е въведена в Китай през 2003-а година. Основната цел пред този нов модел е да се удължи живота на всеки един продукт, който използваме. Минимизират се всякакъв вид отпадъци, като те се трансформират в нови продукти и по този начин се опазва околната среда. Цялата икономика извлича печалба. Следващите години кръговата икономика ще бъде приоритет и се очаква реализиране на мащабни проекти в тази посока, както и финансиране от Европейската комисия.
Относно изгодите, които носи кръговата икономика за потребителитеДимитрова отбеляза: „Крайният потребител ще получи възможност да потребява чисти органични продукти. В Нидерландия вече има вериги магазини, в които оставяте старите си дрехи и те или се рециклират, или друг потребител ги взема. Екологичният ефект има директен принос за по-добро здраве на консуматорите.“
Относно предстоящите стъпки към кръгова икономика председателят на КИЗА-БГ сподели: „Необходимо е преструктурирането на цели отрасли. В момента например се търсят нови материали, които да подпомагат разграждането на пластмасите, например. Важно е да се променят обществените нагласи, но е жизнено необходимо следващите български правителства да възприемат кръговата икономика като приоритет. Тази трансформация, която е неизбежна, изисква нови политики и наредби. България има сериозен ресурс, особено в текстила и земеделието. Трябва да се ограничи българският модел да работим на ишлеме.“
Десислава Димитрова очерта основната цел пред КИЗА-БГ: „Да обедини компаниите в три сектора – текстил, агросектор и пластмаси, така че да взаимодействат помежду си и да имат достъп до външни организации със съответното финансиране, за да трансформират своето производство. Така от международни проекти ще може да се облагодетелстват цели браншове чрез достъп до обучение, обмяна на опит със западни компании, които имат внедрени проекти. Бизнесът ще има достъп до реални технологии и до реални пари, които да използва в България“.
Предаването „Запазената марка Марио Гаврилов“ се излъчва по ТВ1, ТВ+ и онлайн.
Видео ТУК