На заключителна конференция по проект „НАПРЕД“ БТПП отчете едногодишните усилия в посока насърчаване на неправителствения сектор за избор на политики за активиране на неактивните младежи и дълготрайно безработни лица. Бенефициент по проект № BG05SFOP001-2.009-0099 е Сдружение "Инициативи за местно и регионално развитие".
Регистрирани бяха постигнатите цели за използване на добри европейски практики за облекчаване на достъпа на неактивните лица до пазара на труда, както и търсене на нестандартни и иновативни подходи за мотивиране на неактивните лица и за отстраняване на пречките пред активното им поведение на пазара на труда, вкл. и чрез по-активно включване на бизнеса и неправителствения сектор.
"Трайно безработни младежи вече се формират заради видимите в последните години промени в образователните изисквания и в обществените нагласи към полагането на труд" – това изтъкна в анализа си д-р Иван Нейков – директор на Балканския институт за труда и социалната политика. Проектът практически се фокусира върху „гнездата“ на неактивността, с реализацията на които може да се постигне значителен положителен ефект по посока на преодоляване на водещите причини за неактивността, посочени от самите представители на целевите групи.
Анализът посочва следните причини за продължително безработните:
От гледната точка на работодателите ( компаниите):
Една от ключовите препоръки беше възможността за ВАЛИДИРАНЕ НА ЗНАНИЯ. Това е процес на оценяване, признаване и официално документиране на съответствието между придобити чрез неформално и самостоятелно учене знания, умения и компетентности – от една страна, и от друга страна държавните образователни изисквания за съответната професия или част от професия.
Д-р Иван Нейков напомни възможностите на Закона за социалната и солидарна икономика (ЗССИ), който създава среда за функционирането на социалните предприятия в България. Социалното предприятие може да бъде както търговско дружество или кооперация, така и юридическо лице с нестопанска цел. Реализираната печалба на социалното предприятие ще се ползва на първо място за постигането на основната му цел - осигуряване на заетост на лица от целевите групи, осигуряване на подкрепа за социална и професионална интеграция,помощ за личностна и трудова реализация чрез предоставяне на интегрирани услуги.
Въвеждане чрез възможностите на ИКТ на виртуални платформи за търсене и предлагане на краткосрочни услуги и дейности от типа „еднодневни договори“ e следващата от препоръчителните мерки. Чрез виртуална платформа работодателят обявява какъв труд търси, а работниците или кандидатите за работа, сами избират и предлагат кои от задачите, посочени в платформата могат и желаят да извършват. При покриване на търсене и предлагане търсещият (работодател) се договаря директно с предлагащите (работници).
Приложимост на иновативна форма на заетост е извън „територията“ на трудовото право. При необходимост от регулация, могат да се използват широките възможности на гражданското право и правната рамка на Закона за задълженията и договорите, по-специално уредбата на договорите за изработка или договорите за поръчка. Тази регулация обхваща самонаетите лица, но не и наемните работници.
Още препоръчителни действия: въвеждане на нови форми на практическо обучение и квалификация на неактивни лица чрез създаването на учебни фирми и включването им в стажантски програми, реализирани в тези фирми.
|
Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от ЕС чрез ЕСФ |