Арбитражният съд при Българска търговско-промишлената палата (БТПП) има водеща роля за утвърждаване на алтернативния способ за разрешаване на правни спорове и създаване на традиции в тази насока.
Това заяви днес министърът на правосъдието Цецка Цачева по време на конференция, посветена на 120 години арбитражната дейност в системата на БТПП и 65 години от създаването на Арбитражния съд при БТПП.
Пред участниците в събитието, организирано от БТПП, тя подчерта усилията, които ръководството на Арбитражния съд полага за формирането на квалифицирани кадри за бъдещата си дейност, като в продължение на повече от 12 години ежегодно провежда обучения на завършващи студенти юристи по въпросите на арбитража, а от 4 години организира състезания по международен търговски арбитраж за студенти.
По думите на министър Цачева през годините Арбитражният съд при БТПП продължава да бъде институцията, чиято практика се ползва с най-голям авторитет сред представителите на стопанската дейност и юридическите среди.
„Той успешно се адаптира към обществено-икономическите промени, настъпили след 1989 г., както и в контекста на подобряване и усъвършенстване на нормативната основа, правилата за арбитражния процес, така и по отношение на въвеждането на съвременните технологии – дигитализацията в администрирането на арбитражните дела“, допълни правосъдният министър.
"120 години са доста сериозен юбилей. Аз самият 38 години работя в БТПП и съм бил в досег с арбитража, който винаги е бил на особена почит. Не е случайно, че арбитражът е създаден само 2 години след създаването на Софийската търговско-индустриална камара." Това заяви в приветственото си слово председателят на БТПП Цветан Симеонов. По думите му през всички тези години арбитражът е преминал през възходите и трудностите на цялата държава, на цялата икономика, но е устоял на бурите на времето и екипът на Арбитражния съд вече толкова години пази традициите. "АС при БТПП продължава да бъде лидер в арбитражното производство, той е изцяло дигитализиран и даде такъв пример, че всички търговски палати в Югоизточна Европа изпращат представители на своите секретариати по арбитраж да се учат тук, включително и заради дигитализацията", категоричен бе Цветан Симеонов.
Приветствие към участниците в конференцията отправиха председателят на Арбитражния съд при БТПП Благовест Пунев, почетният председател на АС проф. д-р Силви Чернев и зам.-председателят Александър Кацарски.
Сред чуждестранните гости на събитието бяха председателят на Виенския арбитражен център, председателите на Арбитражните съдилища при търговските палати на Сърбрия, Украйна и Естония и зам.-председателят на Международния арбитражен съд към Международната търговска камара - Париж.
На конференцията с международно участие бяха разгледани основните аспекти и развитие на нормативната уредба и практиката на арбитража.