БТПП участва в среща в Министерство на икономиката, където мисия от експерти на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) представиха бъдещите ни ангажименти в процеса по присъединяването ни към международната организация. Дискусията бе открита от зам.-министъра на икономиката Лъчезар Борисов, а сред участниците бяха представители на министерства, работодателски организации, синдикати и неправителствени организации. Цветан Симеонов, председател на БТПП, и Олга Чугунска, икономически анализатор, взеха участие от страна на Палатата.
По време на срещата стана ясно, че прегледите на инвестиционната политика, извършвани от ОИСР, представляват анализ на инвестиционните тенденции и политики, с цел да се установи дали дадена държава спазва принципите, споделяни от държавите-членки на Организацията.
От страна на БТПП бе потвърдена готовността Палатата да окаже пълно съдействие на ОИСР в процеса по преглед на инвестиционната политика на страната ни, както и други въпроси, които касаят присъединяването ни. Припомняме, че още през 2017 година работодателските организации поставиха като важен приоритет да се интензифицира приемането ни в ОИСР. Работодателите считат ОИСР за свой съюзник, като организация, която защитава принципите на пазарната икономика, особено когато популистките идеи в Европа намират поддържници (напр. минимална заплата от 750 евро в целия ЕС, въвеждане на прогресивни данъци във всички страни).
Дискусията обхвана още и няколко теми, свързани с позитивното влияние на мултинационалните предприятия в сферата на социално-отговорните практики. Бяха представени и изискванията, които страната ни трябва да покрие, създавайки т.нар. национално звено за контакт. То ще представлява орган, който ще разпространява принципите на инвестиционната политика на ОИСР, ще разглежда спорове между предприятия и работници и др. въпроси. Всяка държава има свободата да прецени каква да бъде структурата на звеното, като до края на ноември т.г. България следва да представи своя план за изграждането му.
В края на срещата стана ясно, че работата по Прегледа на инвестиционната политика ще продължи до края на първото тримесечие на 2021 г., когато се очаква пълният доклад на експертите от ОИСР.