Конференция на тема „10 години България в ЕС – ползи и предизвикателства. Приносът в сътрудничеството със страните от ЦЕФТА” събра в БТПП министри, дипломати, предприемачи, студенти и журналисти.
Събитието бе организирано съвместно с партньорския проект на Асоциацията на немските търговско-икономически палати (DIHK) и ЦЕФТА, Enterprise Europe Network към БТПП и Уникредит Булбанк.
Целта на конференцията бе да представи резултатите от членството на България в Европейския съюз за периода от 10 години, до къде е стигнала подготовката на предстоящото Българското председателство на ЕС, перспективите и предизвикателствата пред България в ЕС – в това число и БРЕКЗИТ, както и опитът на България и предимствата за развитието на регионалното сътрудничество. Представен бе и общият напредък през последните 10 години от Споразумението ЦЕФТА.
При откриването на форума Цветан Симеонов, председател на БТПП, очерта ползите от членството в ЕС, сред които преобразяването на нормативната уредба и демократизирането на законодателството. Той изрази необходимостта от европейска интеграция, затвърждаването на членството и разширяването на ЕС и отбеляза, че в последните години 60% външнотърговския стокообмен на страната ни е в рамките на Европейския съюз. Той посочи и недостатъците, сред които и провалената Лисабонска стратегия, приета на срещата на Европейския съвет в Лисабон през 2000 г., предвиждаща ЕС да се превърне в най-динамичната и конкурентоспособна икономика в света към 2010 г.
Министърът на икономиката Емил Караниколов поясни, че членството на България в ЕС е положителен фактор за икономическото развитие на страната ни, както и за превръщането на България в разпознаваема и привлекателна бизнес локация, доказателство за което е и номинирането на страната ни през 2016 г. от списание "Форбс" като една от топ 10 дестинации в света за стартиране на иновативен бизнес.
В рамките на първата сесия, Огнян Златев, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, представи визиите за бъдещето на Европейския съюз. Стамен Янев, изпълнителен директор на БАИ акцентира върху привличането на чуждестранни инвестиции през последните 10 години. За повече информация ТУК. Маргарита Ганева, директор „Външноикономически отношения“ в Министерство на външните работи, представи предстоящите инициативи на МВнР – сред които членството на България в ОИСР, изграждането на комуникационна стратегия и др.
Във втората сесия на конференцията се проведе заседание на Евроклуба към БТПП, като председателят на Евроклуба проф. Ингрид Шикова, Лиляна Павлова, министър за предстоящото Българско председателство на Съвета на ЕС, Младен Ламбев, координатор на парламентарното измерение на Българското председателство на Съвета на ЕС, и Беата Папазова, съветник „Европейска интеграция и проекти“ в БТПП обсъдиха предстоящите дейности по време на Българското председателство.
Министър Павлова сподели, че на 31 май официално ще започне работа Министерството, което ще има задачата да организира Българското председателство. Тя обяви и приоритетите, сред които икономически растеж, единен пазар, енергиен съюз, сигурност и миграция, като спомена, че окончателно те ще станат ясни в края на годината.
В рамките на последвалата дискусия, проф. Шикова предложи приоритетите на България да бъдат Конкурентоспособност, Кохезия и Култура, а мото - „ Всички за Европа и Европа за всички". Отбелязана бе близостта във вижданията на властта и бизнеса за приоритети по време на българското председателство, като настояването на DIHK за интеграцията на страните от Западните Балкани бе подкрепено в позицията на Лиляна Павлова, която подчерта, че това ще бъде сред приоритетите на Министерството.
Следобедните сесии в конференцията бяха насочени към бизнеса и европейските програми, от които могат да се възползват предприемачите. Ивелина Пенева, директор "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерство на икономиката, представи възможностите за финансово подпомагане на МСП. За повече информация ТУК. Наталия Ефремова, зам.-главен директор „Европейски фондове“ и ръководител на управляващия орган на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси“ в Министерство на труда и социалната политика запозна участниците с ролята на Оперативната програма за увеличаване на работните места и повишаване на заетостта. Презентацията – ТУК.
ИАНМСП и тяхната подкрепа за по-нататъшното интегриране на българските предприятия в европейския пазар бе представена от Боряна Минчева, началник на отдел „Международно сътрудничество”. Влиянието на БРЕКЗИТ и очакваните последици бяха представени от Олга Чугунска, икономически експерт в БТПП.
В последната сесия акцент бе поставен върху регионалното сътрудничество с презентациите на: