Как страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) да ускорят развитието си и ролята на социалния диалог - това бяха централни теми на семинар в Словакия. Събитието, организирано от Фондация „Фридрих Еберт“, събра представители на 11 държави от ЦИЕ. БТПП бе представена от Олга Чугунска, икономически анализатор.
Участниците споделиха както добри практики, така и затрудненията, пред които са изправени. Проблемите в региона на ЦИЕ до голяма степен са сходни – от дискусиите стана ясно, че тристранният диалог в повече страни на национално ниво е добре структуриран и работещ, докато на регионално ниво има значителни дисбаланси – в някои региони трипартитното сътрудничество има само формален характер.
Опитът на Швеция в социалния диалог бе представен като пример - там се набляга не толкова на неговата законова регулация, а на договарянето между работодатели и синдикати. В кралството около 70% от заетите са обхванати от колективни трудови договори. От друга страна, бяха посочени и конкретни проблеми, които чакат решения – например в България, както и в Румъния липсва ясен механизъм за определяне на минималната работна заплата и това бе подчертано по време на форума като сериозен пропуск.
В дискусиите бе обърнато внимание, че законодателството, което регулира тристранния диалог, е базово условие, но по-важно е страните да са активни като социални партньори. От Фондация „Фридрих Еберт“ потвърдиха интереса си да продължат инициативата за такъв вид събития.