GS1 България към БТПП съобщава, че Международната организация GS1 започва тестове за обмен на електронни съобщения по стандартите GS1 (eCom) в рамките на PEPPOL Transport Infrastructure. Целта е постигане на по-добра съвместимост между различните системи за осъществяване на електронен бизнес в публичния и частния сектор.
Проектът PEPPOL (Pan-European Public Procurement Online) стартира през 2008 г. във връзка със стратегията на Европейския съюз за преминаване към електронни обществени поръчки (eProcurement).
PEPPOL позволява на търговските партньори да обменят електронни документи чрез използване стандарти за това. Платформата за обществени електронни поръчки не е нова. В случая става дума за внедряването на набор от технически спецификации във вече съществуващите платформи за електронно провеждане на обществени поръчки с цел да се постигне оперативна съвместимост в рамките на Европа.
PEPPOL се състои от 3 основни елементи: мрежата PEPPOL (PEPPOL Transport Infrastructure), спецификациите за документите (PEPPOL Business Interoperability Specifications -BIS) и регулаторната рамка за управление на мрежата (PEPPOL Transport Infrastructure Agreements).
При процесите след възлагане на обществената поръчка, PEPPOL покрива:
През февруари 2014 г. GS1 обяви, че стартира тестови етап за обмен на GS1 електронни съобщения чрез PEPPOL Transport Infrastructure. PEPPOL осигурява комуникационна среда, достъп до която е възможен през съответните портали. Последните се поддържат от софтуерни фирми, които използват еднакъв метод за обмен на стандартизирани електронни документи, на базата на PEPPOL Business Interoperability Specifications (BIS). Използването на PEPPOL може значително да намали работата и разходите, свързани с обмена на данни между търговските партньори, което е предпоставка за по-широко навлизане на електронния бизнес сред МСП.
В рамките на тестовия етап ще се покаже, че eCom съобщенията (EANCOM и GS1 XML) могат да бъдат обменяни в PEPPOL Transport Infrastructure. В последствие фирмите-членове на GS1, сред които както доставчици на продукти и услуги за публичния сектор, така и големи търговци на дребно от целия свят, ще бъдат запознати с приложението на PEPPOL.
“Искаме максимално да намалим несъвместимостта между методите за осъществяване на електронен бизнес в публичния и частния сектор, като използваме технологични стандарти, в чието внедряване фирмите вече са инвестирали средства. Това би могло да се постигне с PEPPOL transport infrastructure, която се прилага в няколко държави и в различни промишлени сектори” – твърди Дъглас Хил от GS1 Дания, който отговаря за дейностите по openPEPPOL в GS1.
Тестовете на обмена на електронни документи ще започне през портала за достъп на PEPPOL, поддържан от Invinet Sistemes. Най-често документите са електронни фактури или електронни поръчки, GS1 eInvoices и eOrders (EANCOM и GS1 XML), базирани на синхронизирани основни данни (master data) в мрежата PEPPOL Transport Infrastructure. “Основните данни” (Master Data) включват идентификационни номера (ключове) за идентификация на организациите и продуктите, вместо текстови описания. Този метод се използва от големи доставчици и търговци по света и се предпочита заради възможността за автоматизация на процеса за обработка на данните. Паралелно с това се подобрява и качеството на данните.
Фирмите, които извършват електронен обмен на данни по стандартите GS1 (GS1 XML и EANCOM съобщения), ще подкрепят PEPPOL BIS, тъй като някои от техните бизнес партньори са свързани в мрежата PEPPOL Transport Infrastructure и спазват собствени национални спецификации, какъвто е случаят в Норвегия. Този подход ще улесни електронния обмен на данни с МСП, както и с много публични институции, които не използват стандартите GS1.
Решението да се отвори мрежата PEPPOL Transport Infrastructure за общността на GS1 е от голямо значение за постигането на глобална оперативна съвместимост.