Освен търговията на дребно и здравеопазването, друга важна тема от пленарните сесии по време на предстоящия Глобален форум GS1, който ще се проведе от 9 до 13 февруари в Брюксел, е внедряването на стандартите GS1 в логистиката на хуманитарните организации. По темата ще говорят Николас Флорин, изпълнителен секретар GS1 Швейцария, и Висенте Ескрибано, ръководител управление на снабдяването и логистика в UNHRC (Върховен комисариат за бежанците на ООН). Специално внимание ще бъде обърнато на ролята на логистиката в хуманитарния сектор за защита и подпомагане на хората.
Задачата на GS1 в посока внедряване на стандартите в хуманитарния сектор е много специална, а именно да обедини всички заинтересовани участници за постигането на по-ефективна и прозрачна веригата за доставки и спасяването на човешки животи. За тази цел особено важно е постигането на сътрудничество между различните организации и хармонизиране на процесите.
Логистичните разходи в хуманитарния сектор са много по-високи, отколкото в сектора на бързооборотните стоки. За сравнение средните логистични разходи при бързооборотните стоки са между 5-7%, докато при акции за помощ при бедствия, разходите, свързани с логистиката, са между 40 и 60%. Внедряването на стандартите GS1 предполага голям потенциал и добра възможност за повишаване на ефективността и намаляване на разходите при доставките в помощ на бедстващите в световен мащаб.
Често фирмите-доставчици в хуманитарния сектор са членове на GS1, но все още липсват общи стандарти в процесите и логистиката на хуманитарните помощи. След поредица от срещи с представители на отделните хуманитарни организации, е изготвен проекто-договор за внедряване на стандартите GS1. Създадена е доброволна потребителска група Международна Хуманитарна Доставка (GS1 GHD), която се обединява върху използването на единна система от стандарти, а именно GS1.
GS1 GHD е отворена доброволна група, която включва водещи хуманитарни организации от ООН, Червения кръст и неправителствени организации. Основната цел на групата е да защитава, да подпомага и утвърди достойнството, сигурността и благополучието на хората, засегнати от човешка намеса и природни бедствия от цял свят. Това включва:
Въз основа на опита на участващите организации и предвид широкото използване на стандартите GS1 в различни сектори в световен мащаб, хуманитарните организации се ангажират за бъдещо внедряване на единна стандартна система. За организациите това е устойчив подход, тъй като редица техни доставчици са част от всичките 1,5 милиона членове на GS1 по света. Членовете на GS1 GHD ще се ангажират в определянето на обща пътна карта и в подготвянето на пригодени материали за изпълнение и постигане на общата им визия.
Опитът на УНИЦЕФ в логистиката и доставките
Действителното положение:
Плановете за бъдещото развитие на системата в УНИЦЕФ включва следните три фази:
Проект Хуманитарна логистика - Прилагане на стандартите GS1 в UNHCR (Агенция за бежанците към ООН) по веригата за доставки.
За разлика от УНИЦЕФ, останалите хуманитарни организации не използват стандарти GS1 в логистиката си и не са се поучили от опита на една от най-големите организации, което е необходимо да се промени.
Само за пример - на година WFP Logistics (world food program), организира доставката на храна в различни бедстващи региони по света чрез 2500 логистични компании, осигурявайки 3,5 милиона тона храна. Логистичните разходи възлизат на над 1 милиард долара. Ако се промени само един фактор – да стартира вътрешно организационен логистичен отдел, който да извършва транспортните и логистични операции, разходите биха спаднали с 12 милиона долара.
Следващата организация, която се е заела да въведе стандартите GS1 в ежедневната си логистика е UNHCR (Агенция за бежанците към ООН). Организацията е взела решение в следващите 4-5 месеца да има становище по въпроса, как да въведе стандартите, което е доста трудна и изискваща време задача. Областите, в които организацията вижда потенциал за оптимизирането на разходите чрез въвеждане на стандартите GS1, са представени в схемата по-долу:
GS1 разпознава хуманитарния сектор като нова група за присъединяване, което води до разширяване на GS1 общността и сферите на приложение на стандартите.
Хуманитарните организации в България също използват стандартите GS1 за маркиране на продукти с баркод, които се предлагат с благотворителна цел. Между организациите, които са получили съдействие за това от GS1 България, са БЧК, сдружение Самаряни, Фондация Деца с проблеми в развитието, Фондация за борба с рак и СПИН и други. GS1 България е на разположение за тези организации и по други въпроси, свързани с приложение на стандартите GS1.