GS1 България, ръководена от желанието да популяризира добри практики, свързани с приложението на стандартите GS1, информира, че Националната кръвна банка на в Австралия (National Blood Authority (NBA) е избрала маркирането на кръвта и кръвните продукти на територията на Австралия да става с GS1 баркодове.
Австралия ще изисква от доставчиците и дистрибуторите на кръвните продукти да въведат в употреба следните стандарти:
Въвеждането на идентификацията ще се реализира за период от три години, от 2015 до 2018г.
За да се даде възможност на доставчиците на здравни услуги, системните доставчици на лабораторна информация и доставчиците/дистрибуторите да актуализират техните системи и процеси, ще се използват преходни етикети по време на въвеждащия период на внедряване.
В края на периода на внедряване, поставянето на преходните етикети ще се преустанови и продуктите ще бъдат маркирани единствено с GS1 DataMatrix или ISBT128 DataMatrix баркод.
Изпълнителният директор на GS1 Австралия, г-жа Мария Палазоло, коментира, че спецификациите, указващи промяната в баркод символиката и сроковете за внедряване на GS1 DataMatrix или ISBT128 DataMatrix за маркирането на кръв и кръвни продукти, са „крайъгълен камък“ за здравната индустрия в Австралия.
„GS1 Австралия работи в тясно сътрудничество с австралийската здравна индустрия и Националната кръвна банка повече от десетилетие, за да помогне за редуцирането на медицинските грешки и да подобри безопасността за пациента, използвайки стандартите GS1. Приемането на тази нова идентификация и спецификите на баркодовете, ще създаде уникална идентификация за австралийската кръв и кръвни продукти, осигурявайки голяма точност, повишена ефикасност и подобрено управление на запасите“, добави г-жа Палазоло.
Петер О`Халоран, изпълнителен директор и главен директор на информационен отдел, ангажиран със здравното осигуряване в Националната кръвна банка в Австралия, каза: “ Преходът към маркиране с баркод на кръвта и кръвните продукти в Австралия в съответствие със световнопризнат стандарт за идентификация, ще повиши сигурността на пациента, както и цялостното качество на здравните грижи, и ще задоволи нарастващата необходимост от точни стандартизирани данни в подкрепа на пациенти и клинични резултати, свързани с кръвни продукти.“
---------
* ISBT – Международно дружество по кръвопреливане