В БТПП бяха представени резултатите от проведеното проучване и анализ, подготвени по проект „СПОРТ” по оперативна програма „Добро управление” за интегриране на ромите и бежанците чрез спорта.
Он-лайн проучването сред бизнеса обхвана 817 фирми, а сред гражданите – 408 респондента в цялата страна.
Проучването показа, че бизнесът (75.23%) вижда големи възможности в спорта и го припознава като инструмент за интеграция. 47% от българските фирми биха подкрепили включването в спортни инициативи на ромски и мигрантски деца за създаването на трайни връзки между етносите и последващо им включване в образование. 56% от тях са на мнение, че чрез спорта се създават предпоставки за интеграцията на ромите и мигрантите в българското общество, а оттам и включването им в заетост. 43% от анкетираните изразяват конкретно желание да подкрепят спортни клубове, които привличат роми и мигранти. 24% от тях се надяват по този начин да помогнат на млади роми и мигранти да се реализират като личности, а 9% смятат, че спонсорството може да стимулира роми и мигранти да станат известни спортисти.
Гражданите, като цяло, са малко по-скептични относно ролята на спорта за интегриране на уязвимите общности – предимно роми и мигранти, но оценките им като тренд кореспондират с оценките на бизнеса. 48.8% от анкетираните посочват, че спортът е начин на сближаване, а 36.5% от тях са убедени, че спортът създава приятелства и здрави връзки между представители на различните етноси. 23.9% смятат, че спортът е стимулатор за засилване на интеграционните процеси.
Респондентите като цяло са убедени, че спортът не може да бъде единственият инструмент за интегриране на уязвимите етнокултурни общности и по-специално на ромите и мигрантите, но той може да има съществен принос в междуличностното сближаване, създаване на чувство за екипност, амбиция за по-нататъшно развитие и приобщаване към обществото.