Регионалният форум GS1 в Европа продължава в София с пленарни сесии, с участие на лектори от български организации и фирми, представители на бизнеса.
Илиана Паунова, изпълнителен секретар на Българската организация за верификация на лекарствата, представи напредъка в България по изпълнение на изискванията на Директива 2011/62/EU за фалшивите лекарства. Съгласно директивата до 2019 г. във всички страни - членки в Европейския съюз, трябва да има внедрена система за верификация на лекарствени продукти, която да функционира в синхрон с европейската и да гарантира, че до пациентите няма да достигат фалшифицирани лекарствени продукти. Това би било възможно чрез заложените в директивата изисквания за използването на средства против фалшифициране, един от които е баркода GS1 Data Matrix.
Страната ни е втората в Европа, която е преминала към своевременно изпълнение на изискванията на директивата. През 2019 г. следва да се направи сертифициране на готовата системата.
Проблемът с фалшивите лекарства е сериозен. Според данни на Световната здравна организация на фалшивите лекарства се падат: 1% от продажбите в развитите страни; 10-30% в развиващите се страни; 50% от нелегалните продажби по интернет. Последно проучване на EUIPO показва, че 4.4% от фалшивите лекарства са продадени в ЕС.
Стимулът за фалшификаторите е огромен:
По силата на новата регулация лекарствените продукти, отпускани по лекарско предписание, ще носят показатели за безопасност като баркод на всяка опаковка, а дизайнът на самите опаковки ще бъде променен, за да се гарантира, че лекарствените продукти не са отваряни и подправяни.
Възможност за представяне получи и българският доставчик „Белла България”. Нено Ширтев, ръководител направление „Информационни технологии“ в компанията, информира за това как използването на стандартите GS1 допринасят за устойчивото развитие на предприятието. Като основни предизвикателства в производството и финансовите операции той очерта:
След въвеждане на стандартите GS1 в компанията са постигнати следните резултати: