В София продължава Регионалният форум GS1 в Европа с паралелни срещи по проекти и програми. Целта е изготвяне на обща визия за прецизно администриране на системата от стандарти GS1 в цял свят, за внедряване на хармонизирани решения, насочени към бързото разпространение на иновациите.
Кратка информация за срещите по проектите:
Среща по проект „GS1/NCB управление на кешови транзакции“
Целта на срещата бе да се обмени визия и опит между представители на Национални организации GS1 от Европа и представители на Национални банки за прилагането на стандартите GS1 при управлението на паричните потоци при операции с пари в брой. Първа към използване на стандартите GS1 при предаване по електронен път на данни - поръчване, авизо и други на пари в брой, е преминала Немската федерална банка. Решението внася по-голяма сигурност и прозрачност, и е от полза не само за банките и фирмите, превозващи парични пратки (cash-in-transit, CIT), но и за самите клиенти на банката. Ако преди са били необходими минимум два дни, за да се потвърди, че парите са постъпили по сметката, то при новия метод това става в реално време. Чрез маркиране на всеки сак и контейнер с банкноти с баркод може да се проследи движението им по цялата верига от пазара през фирмата-превозвач до постъпването им в съответния клон на банката. Изборът на международен стандарт от страна на Немската федерална банка е знаков за Европа. Системата на Централните банки в Еврозоната приемат стандартите GS1 като единен стандарт за трансгранични парични операции. Европейската централна банка е член на GS1. Националните централни банки на 16 страни от Еврозоната също са членове на GS1. Националните централни банки на Испания, Италия и Франция въвеждат стандартите GS1 на своите национални пазари.
Среща по проект „Маркетинг и обществена политика”, на която се обсъдиха напредъка в съвместната работа и обмяна на опит, както и най-добри практики в стратегически, маркетингови проекти като „Глобален уеб сайт” и „Стратегия на новия бранд”.
Среща по проект „MO Cluster program“ на GS1, в който участва и GS1 България, за сътрудничество между отделните международни организации. Отбелязан бе напредък по теми като:
Усилено се работи върху приемането на нов основен сектор за развитие на стандарти, касаещ техническата индустрия, която включва отбрана, енергиен сектор, машиностроене, автомобилостроене. Има необходимост за оптимизиране на разходите, борба с фалшифицирането и дигитализиране на процесите.
GS1 стандартите за идентификация, обхващане и споделяне на информация – за отделни детайли или завършени продукти, бизнес локации и други – правят възможно постигането в сектора на истинска прозрачност по веригата за доставки и реализиране на скокове в оперативната продуктивност, управление на наличностите от (резервни) части и завършени продукти по време на целия жизнен цикъл на продукта от неговия дизайн до пласирането му.
Среща на „Европейската работна група DIY (do-it-yourself)“ – целта е изготвяне на ръководства за качество на данните за DIY и градинарството. Дискутираха се въпроси за създаването и внедряването на насоки в глобалната мрежа за синхронизация на данните за предмети от градинарството.
Състоя се и среща на борда на GS1 Европа, на която присъстваха изпълнителни директори на отделните национални организации на GS1 в Европа. Цветан Симеонов, председател на GS1 България, и Цвета Братанова, изпълнителен директор на GS1 България, представиха напредъка на организацията по внедряването на стандартите GS1 в нашата страна.