По време на 117-та пленарна асамблея на Борда на директорите на Асоциацията на европейските търговско-промишлени палати (ЕВРОПАЛАТИ), проведена в Юрмала, Латвия, председателят на БТПП Цветан Симеонов участва в дискусия на позиция на Търговско-промишлените палати на Чехия, Унгария, Полша и Словакия срещу въведената минимална заплата в Германия относно приложението на немския Закон за минимална работна заплата към опериращите на територията на Германия превозвачи на товари. БТПП се присъедини към това становище.
Позицията на палатите от Вишеградската четворка е, че въведените изисквания противоречат на принципите на ЕС за свободно движение на хора, стоки и капитали, като се наблюдава тенденция държави членки на ЕС да използват контрола като дискриминационна практика, целяща защита на националните им пазари за ограничаване на достъпа до тях.
Европейската комисия е започнала процедура за нарушение за прилагането на немския Закон за минималната работна заплата в транспортния сектор. Прилагането на закона за минималната работна заплата към всички превози, които засягат територията на Германия, непропроционално ограничава свободата на предоставяне на услуги и свободата на движение на стоки. По-специално, според Комисията, не е оправдано прилагането на немските мерки спрямо транзита и някои международни превози, тъй като създават диспропорционални административни бариери, което пречи на вътрешния пазар да функционира правилно. Комисията смята, че съществуват по-подходящи мерки за запазване на социалната защита на работниците и осигуряване на справедлива конкуренция, които в същото време дават възможност за свободно предоставяне на услуги и движение на стоки.
„Силно се надявам започнатата от ЕК процедура по несъответствие да доведе до промяна в становището на германската страна. Свободното движение на стоки и хора не предполага да се променят законодателните условия с пресичането на всяка национална граница. Запазването на подобна разпоредба оскъпява и силно затруднява превоза на стоки. Българското правителство ще продължи да настоява в този случай да не се прилагат националните разпоредби за минимално заплащане“, коментира министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин.
Подобна е позицията и на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ към Министерство на транспорта и информационните технологии.