Българската търговско-промишлена палата за пореден път изпълни успешно своя проект по Националния план за действие по заетостта за 2020 г.
Целта на проекта бе насърчаване на заетостта и реинтеграцията на пазара на труда на безработни лица, особено от уязвими групи, чрез мерки за активизиране, придобиване на квалификация и повишаване на компетенциите, с оглед постигане на съответствие между професионалната подготовка на работната сила и нуждите на работодателите от работници със съответни умения и квалификация.
Проектът „КЛАСИК-ПРО“ обхвана 1080 безработни лица, които придобиха професионална подготовка и специфични знания и умения.
Проектът имаше балансиран национален обхват и при изпълнението му в обученията се включиха безработни лица, регистрирани в дирекции „Бюро по труда“ на територията на цялата страна, като обучените бяха от следните градове: София, Бургас, Благоевград, Монтана, Враца, Видин, Лом, Русе, Бяла, Силистра, Търговище, Кубрат, Разград, Дулово, Исперих, Попово, Омуртаг, Ветово, Ловеч, Габрово, Димитровград и Хасково.
Професиите и части от професиите и специалности, по които бяха проведени обучения за безработните лица, бяха „готвач“, специалност „производство на кулинарни изделия и напитки“; „продавач-консултант“; „финансов отчетник“; „финансист“, специалист „застрахователно и осигурително дело“; „организатор Интернет приложения“, специалност „електронна търговия“; „сътрудник в малък и среден бизнес“; „офис секретар“, специалност „административно обслужване“; „козметик“; „касиер“ и „оператор на компютър, специалност „текстообработване“.
По проекта „КЛАСИК-ПРО“ Палатата, като работодателска организация, не само организира обученията на безработните лица, но чрез членуващите в нея фирми осигури заетост на значителна част от тях. Предвидената по проекта заетост бе в размер на общо 40% от броя на обучаемите, от която само за 5% от тях е субсидирана заетост, а за останалите 35% - включването им в несубсидирана по проекта заетост, самонаемане и стажуване.
БТПП по планирания индикатор за заетост вместо осигуряване на 40% заетост на обучените безработни лица постигна 42% и то в условията на икономически затруднения на фирмите в резултат от пандемията и нарастващ тренд на безработицата.