Председателят на БТПП Цветан Симеонов взе участие в конференция на тема „Кръгова икономика и околна среда“, организирана от Индустриален клъстер „Средногорие“.
Частните инвестиции в България в групата от икономически сектори, имащи значение за кръговата икономика, се оценяват на около 81 млн. евро, което е 0,18 % от БВП и е над средното равнище в ЕС от 0.12%. Това заяви заместник-министърът на икономиката Лилия Иванова при откриването на конференцията. Тя допълни, че заетите в тези сектори са над 59 хиляди, като отчитат нарастване от 1.72%, а създадената добавена стойност възлиза на около 521 млн. евро и също нараства.
Икономическият заместник-министър посочи, че в рамките на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ се финансират проекти по приоритетни оси за „Технологично развитие и иновации“ и „Енергийна и ресурсна ефективност“ на обща стойност над 500 млн. лева. „Тези проекти са насочени към подкрепа за повишаване на енергийната ефективност в предприятията и за повишаване ефективното използване на ресурсите, които пряко допринасят към развитието на кръговата икономика и околната среда“, изтъкна тя.
По време на официалното откриване председателят на БТПП очерта ползите и ефектите от въвеждането на модела на кръговата икономика. Той се спря на някои бизнес модели, насочени към използване на отпадъците като ресурси. Стойността на продуктите, материалите и ресурсите, се запазва възможно най-дълго в икономическия цикъл, индустрията постига устойчивост в производството и потреблението, а това води до съхранение на околната среда, конкурентоспособност на продукти и пазари, нови работни места и устойчив растеж.
Конференцията постави акцент върху споделянето на добрите практики и успешни бизнес партньорства, които са довели до създаване и развитие на иновативни технологии, системи и решения с благоприятен ефект върху околната среда. Фокусът е върху възможностите за обединяване в обща цел за устойчиво бъдеще, където „Победители утре“ ще бъдат компаниите, които могат да създадат по-голяма стойност и активи с по-малко ресурси и пасиви. Това изисква справяне с предизвикателствата, като: иновативен начин на мислене в дългосрочна перспектива, нови бизнес модели и готовност за сътрудничество.